Dom i OgródWnętrza

Kominki na wymiar: zalety i kilka ważnych informacji

Kominek w domu to doskonałe rozwiązanie, zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i dopełnienie centralnego ogrzewania. W sprzedaży znajdziesz gotowe produkty, wkłady kominkowe oraz kominki na wymiar. Te ostatnie posiadają mnóstwo zalet, którym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej właśnie w tym artykule. Jesteś ciekaw o czym mowa? W takim razie zapraszamy do czytania dalej!

Dlaczego kominki na wymiar stanowią dobrą opcję?

  • Różnorodność – większość firm specjalizujących się w produkcji kominków, chcąc trafić w gusta jak największej liczby klientów, dysponuje mocno rozbudowaną ofertą. Dzięki temu wybór artykułu spełniającego wszystkie kryteria nie stanowi większego problemu. Co więcej, niektórzy dostawcy są w stanie wykonać produkt zgodnie z projektem i wytycznymi otrzymanymi od klienta. Realizacja indywidualnych zamówień jest teraz w cenie i prognozuje się systematyczny wzrost jej popularności.
  • Zróżnicowane wymiary – kominki na wymiar to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają niestandardowych towarów. Stanowią alternatywę dla produktów o ogólnodostępnych rozmiarach. W kwestii ich wykonania panuje niemal pełna dowolność. Mogą być niskie i szerokie, wąskie i wysokie, średniej wielkości itp. Wszystko uzależnione jest od miejsca, w którym mają stanąć oraz wielkości dostępnej powierzchni.
  • Najróżniejsze kształty – pomimo że kominki kojarzą nam się z prostokątnym lub kwadratowym kształtem, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć półokrągłe lub w formie trapezu. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia, z którymi trzeba się liczyć, ale coraz więcej takich nietypowych zamówień znajduje realizację w rzeczywistości. Naturalnie wszystko wymaga dokładnych ustaleń z wykonawcą, jednak dzisiejsze osiągnięcia technologiczne, także z zakresu produkcji, pozwalają na znacznie więcej niż kiedyś.
  • Dopasowanie – montaż kominka powinien zostać zaplanowany jeszcze na etapie budowy domu, jednak nie zawsze się to udaje. Nieraz okazuje się, że podłączenie urządzenia staje się niemożliwe z powodu zbyt małej ilości dostępnej powierzchni lub jej nieregularnego kształtu. Wtedy jedynym wyjściem okazują się kominki na wymiar. Można zaprojektować je tak, by wypełniły wolne miejsce i ładnie wkomponowały się w cały wystrój wnętrza. Decyzję trzeba skonsultować z projektantem i fachowcem, którzy ocenią szansę powodzenia planu.

Kilka istotnych informacji

Poruszając temat kominków na wymiar warto wspomnieć też o paru ważnych kwestiach związanych z ich montażem i użytkowaniem. Nieczęsto się o nich wspomina, dlatego postanowiliśmy to zmienić i z tych najważniejszych utworzyć listę, którą znajdziesz poniżej:

  • Pierwszego rozpalenia ognia można dokonać dopiero 14 dni po zamontowaniu urządzenia. Proces należy powtarzać codziennie, a ogień podtrzymywać przez kilka godzin, żeby samoutwardzanie farby przebiegło prawidłowo.
  • Podczas pierwszych rozpaleń w kominku lepiej nie przebywać zbyt długo w pomieszczeniu, w którym się on znajduje, ponieważ świeża farba pod wpływem ciepła będzie wydzielać drażniące zapachy. Powinno się natomiast intensywnie wietrzyć pokój, aby się go jak najszybciej pozbyć.
  • Kominki na wymiar warto kupić w sprawdzonej firmie, która cieszy się dobrą renomą. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkt jest dobrej jakości, a jego cena będzie obejmować montaż gratis.
  • Plan zainstalowania kominka należy omówić z kominiarzem, który oceni, czy średnica przewodu kominowego, jego wysokość oraz usytuowanie względem połaci dachu są właściwe i umożliwiają bezpieczne podłączenie sprzętu.
  • Duże wkłady kominowe z drzwiami narożnymi wymagają dobrania odpowiedniego rodzaju komina, który zapewni należyty ciąg.