Praca kierowcy w UK w czasie pandemii

W czasie pandemii kierowcy rozwożący towary po kraju, jak i zagranicą, muszą zachować szczególne środki ostrożności, bo choć ich kontakt z innymi osobami jest ograniczony, a praca polega głównie na prowadzeniu pojazdu, to jednak spotkań z dostawcami i odbiorcami towaru nie da się uniknąć. W przypadku, gdy mówimy o transporcie międzynarodowym i przekraczaniu granic zewnętrznych Unii Europejskiej, dodatkową komplikację stanowi odprawa celna. Z tego powodu praca kierowcy w UK przestała być dla obcokrajowców profesją tak atrakcyjną, jak przed brexitem i przed pandemią.

Kierowca w Wielkiej Brytanii – formy zatrudnienia

Osoby, które chcą pracować w zawodzie kierowcy w Anglii, mogą to zrobić na kilka sposobów. Kierowca z odpowiednimi kwalifikacjami może znaleźć zatrudnienie w firmie transportowej. Otrzyma umowę o pracę i wszelkie ulgi oraz świadczenia przysługujące osobom zatrudnionym na etacie. Ale prawdą jest, że w wielu przypadkach jego wynagrodzenie nie będzie tak wysokie jak w przypadku kierowców prowadzących własną działalność. Działalność w formie spółki LTD to drugi i w tej chwili chyba najpopularniejszy sposób na w pełni legalne wykonywanie pracy kierowcy na terenie Wielkiej Brytanii. Jest jeszcze sposób trzeci, czyli „Umbrella Company” – zatrudnienie przez firmę pośredniczącą. Na pewno kierowcy, którzy współpracują z pośrednikami, nie mogą narzekać na nadmiar formalności, bo wszelkich spraw pilnuje firma. Niemniej należy pamiętać, że za swoje usługi pobiera stały procent od dochodów kierowcy i comiesięczną opłatę. Zdarza się, że współpraca z firmą pośredniczącą zmniejsza wynagrodzenie kierowcy nawet o 1/3.

Praca kierowcy w UK w czasie pandemii

Praca kierowcy w UK – zatrudnianie obcokrajowców

O ile przed brexitem Polacy mogli sobie wybrać, w jakiej formie chcą wykonywać pracę kierowcy w UK, o tyle w tej chwili jest to znacznie trudniejsze. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim tych osób, które teraz chciałyby pojechać do Anglii i tam podjąć zatrudnienie. Ci, którzy od lat mieszkają w UK, po złożeniu odpowiedniego wniosku i uzyskaniu statusu settled lub pre-settled, mogą działać na brytyjskim rynku pracy właściwie na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii. Tyle tylko, że z powou brexitu, a raczej strachu przed jego konsekwencjami, wielu obcokrajowców Anglię opuściło. Później rozpoczęła się pandemia, która jeszcze bardziej utwierdziła ich w przekonaniu, że lepiej wracać do kraju.

Po tym wszystkim okazało się, że w Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. I chociaż dziś sytuacja pandemiczna wygląda nieco lepiej niż przed rokiem, Polacy wcale nie rzucają się na dobrze płatną pracę w UK. Należy pamiętać, że od 01.01.2021 każdy chętny wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, musi ubiegać się o wizę. Natomiast otrzymanie wizy zależy od uzyskania odpowiedniej liczby punktów migracyjnych (składa się na nie m.in. znajomość języka, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe).

Praca kierowcy w UK a odprawa celna i kwarantanna

W wielu krajach wciąż utrzymywana jest obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę. Jednakże kierowcy zawodowi zwolnieni są z tego obowiązku, dlatego nie muszą obawiać się, że praca kierowcy w UK i przewożenie towarów przez granicę z Unią każdorazowo będzie wiązało się z kwarantanną. Jednakże z powodu pandemii procedury na granicy mogą się nieco wydłużyć, kierowcy muszą okazać się certyfikatem covidowym, bardzo często wykonują też testy.