Z czego najczęściej wykonywane są schody wewnętrzne do domu?

Urządzając dom jednorodzinny, staramy się zadbać zarówno o jego funkcjonalność, jak i estetykę. Dom ma być miejscem komfortowym, oazą, w której odnajdziemy spokój po ciężkim dniu. Aby tak się stało, musimy zadbać o odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych, mebli i sprzętów. Bardzo ważne jest, jak podejdziemy do tematu schodów, które muszą znaleźć się w każdym wysokim budynku.

Schody wewnętrzne do domu

Schody to przede wszystkim element konstrukcyjny, budowla z betonu, metalu albo drewna, która umożliwia przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Wybierając schody do domu, zwracamy jednak uwagę nie tylko na ich funkcję użytkową, ale także na estetykę. Dziś zdecydowanie odchodzimy od ukrywania schodów w najciemniejszym kącie budynku, czy wydzielania zamkniętych za drzwiami klatek schodowych. Z tego powodu schody muszą się dobrze prezentować, podkreślać charakter domu, pasować do stylu, w jakim urządzono wnętrza.

Kształt i kierunek biegu schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne można podzielić na wiele rodzajów, biorąc pod uwagę ich rozmiar, kształt i sposób prowadzenia biegu, a także materiał, jaki wykorzystano do wykonania schodów. Czasem istotne jest również zastosowanie produktu – dobrym przykładem są tutaj typowe schody strychowe.

Jeśli chodzi o kształt schodów wewnętrznych, możemy mówić m.in. o schodach prostych, wachlarzowych czy kręconych. Schody proste mogą mieć jeden lub więcej biegów. Mogą to być schody z pojedynczym zabiegiem prawym lub lewym, albo schody ze spocznikiem. Wyróżniamy również schody zabiegowe, które może nie są najwygodniejsze, ale sprawdzą się tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Z czego wykonuje się schody wewnętrzne do domu jednorodzinnego?

Schody wewnętrzne można wykonać z różnych materiałów, ale najpopularniejsze rozwiązania to te, wykorzystujące żelbeton albo drewno. Aby wykonać schody z żelbetonu, najpierw należy przygotować tzw. szalunek z desek. Dla kogoś, kto zajmuje się tą pracą na co dzień, nie jest to zadanie szczególnie skomplikowane, nawet jeśli schody przyjmują nietypowy kształt. Schody żelbetonowe są trwale zespolone z konstrukcją budynku, a przez to wyjątkowo stabilne. Trudno jednak mówić o ich lekkości i pięknej estetyce. Betonowe stopnie wymagają dodatkowych prac, czyli obłożenia materiałem dekoracyjnym, np. drewnem, płytkami schodowymi albo kamieniem.

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem są schody drewniane. Wykonuje się je z określonych gatunków drewna – twardych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znoszących intensywne użytkowanie (nacisk, pocieranie, przypadkowe uderzenia). Oczywiście oprócz gatunku drewna niezwykle ważna jest odpowiednia konserwacja drewnianej powierzchni. Wszystko po to, by drewniane stopnie jak najdłużej przetrwały w niezmienionej formie.

Sklepy, które oferują schody wewnętrzne z drewna, mają w asortymencie również schody na metalowej konstrukcji, ale wyposażone w drewniane stopnie. To lekkie, minimalistyczne konstrukcje, które świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach.