Remont

Ile kosztuje położenie tapety?

Tapetowanie ścian to prosty sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Kładzenie tapety nie trwa długo, a jeśli jest wykonywane przez osobę doświadczoną, nie wiąże się z ryzykiem zachlapania podług czy zniszczenia przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Oczywiście tapetowanie ścian można wykonać bez pomocy firmy wykończeniowej, ale jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy zadaniu, lepiej zatrudnić fachowców. Ile zapłacimy za taką usługę? Ile kosztuje położenie tapety?

Cennik usług tapicerskich

Firmy oferujące remonty i wykończenia wnętrz nie zawsze decydują się na przygotowanie sztywnego cennika usług tapicerskich. Zwykle jest to jakiś przedział cenowy, a ostateczny koszt wykonania usługi podawany jest dopiero wtedy, gdy wiadomo, o jaką tapetę chodzi i na jakiej powierzchni ma zostać położona. Stawka za usługę ustalana jest indywidualnie z klientem.

Koszt tapetowania a wielkość pomieszczenia

Ile kosztuje położenie tapety w niewielkim pomieszczeniu? Na pewno mniej niż w dużym salonie, nawet jeśli wykonanie usługi zajmie tyle samo czasu. Dlaczego? Ponieważ większość firm wykończeniowych zrezygnowała z rozliczeń w systemie godzinowym na rzecz stawki za metr kwadratowy. W ostatecznym rozrachunku znaczenie ma zatem wielkość pomieszczenia, a nie to, jak długo fachowcy wykonują swoją pracę.

Ile kosztuje położenie tapety?

Koszt tapetowania bywa uzależniony od stanu podłoża. Firma wykończeniowa nie zawsze zostaje poproszona o położenie tapety na gładkiej, czystej ścianie. Nierzadko konieczne jest usunięcie starych tapet czy grubej warstwy łuszczącej się farby. Konieczne bywa zaklejanie dziur i niwelowanie nierówności. Mimo że produkowane dzisiaj kleje do tapet charakteryzują się doskonałą przyczepnością, zdarza się, że podłoże wymaga zastosowania specjalnych środków gruntujących.
W takim wypadku trudno, by firma otrzymała wynagrodzenie wyłącznie za położenie tapety, bo ten etap będzie trwał najkrócej i będzie najprostszy.

Rodzaj tapety a koszt wykonania usługi

Usługi tapetowania obejmują nie tylko kładzenie klasycznych tapet sprzedawanych w rolkach, ale również fototapet nadrukowanych na rozmaitych podłożach. Drukarnia, która oferuje wydruk fototapet, wraz z gotowym produktem przekazuje informacje dotyczące sposobu montażu i kleju, jaki może być stosowany w przypadku danego podłoża. Oczywiście dobra firma wykończeniowa poradzi sobie z położeniem fototapety nawet wówczas, gdy takich instrukcji nie otrzyma.

Niektóre tapety i fototapety przykleja się do posmarowanej klejem ściany, inne nie wymagają smarowania ścian, a produktów. Im trudniejsza do naklejenia tapeta, tym koszt tapetowania będzie wyższy. Śmiało można więc powiedzieć, że to, ile kosztuje położenie tapety, uzależnione jest również od rodzaju produktu. Najtańszy będzie montaż zwykłej tapety o standardowych wymiarach.