Instalacje

Kominek – montaż urządzenia a pora roku

Kominek należy do grupy urządzeń grzewczych, które cieszą się w tej chwili największą popularnością. Wiele osób decyduje się na montaż kominka, chcąc mieć w domu dodatkowe źródło ciepła, które sprawdzi się w razie awarii źródła podstawowego. Poza tym kominek wybierany jest ze względów estetycznych. Urządzenie stanowi ważny element dekoracyjny pokoju dziennego zarówno w nowym domu, jak i budynku modernizowanym. To, kiedy pojawi się w domu, uzależnione jest przede wszystkim od etapu prowadzonych prac budowlanych lub modernizacyjnych.

Kominek w nowopowstającym budynku

Montaż kominka przebiega znacznie sprawnej w nowych budynkach, powstających na podstawie projektu, w którym uwzględniono budowę urządzenia. Jeśli wcześniej zaplanowano, gdzie stanie kominek, nie trzeba gorączkowo szukać dla niego miejsca, przestawiać ścian czy zmieniać lokalizacji przewodów kominowych. Pamiętajmy, że wkład kominkowy wymaga indywidulanego szybu kominowego o odpowiednim ciągu.

Montaż kominka w nowym domu a pora roku

Kominek, który ma jedynie zdobić salon i ogrzewać powietrze w jednym pomieszczeniu, może zostać zamontowany po zakończeniu prac budowlanych, czyli na etapie wykańczania budynku. Do montażu kominka można przystąpić niemal równocześnie z kładzeniem gładzi czy układaniem podłóg, zwłaszcza jeśli podłoga tuż obok kominka będzie inna, niż w pozostałej części salonu. Montaż gotowego wkładu kominkowego nie jest pracą brudzącą, która mogłaby narobić szkód w pomieszczeniu. Taką pracą jest natomiast wykonanie obudowy kominkowej, które wiąże się z koniecznością docinania płyt, użycia betonu czy kleju. Takie prace najlepiej wykonywać wtedy, gdy na zewnątrz utrzymuje się ładna pogoda. Dzięki temu beton i klej szybciej schną, a w czasie docinania płyt, można pootwierać okna.

Z powyższego wynika, że najlepszym okresem na prowadzenie prac wykończeniowych w nowym budynku jest sezon wiosenno-letni, ale jeśli na zewnątrz panują plusowe temperatury, a w budynku jeszcze nikt nie mieszka, takie prace można wykonywać również zimą.

Kiedy kupić kominek do starego domu?

Jeśli chcemy kupić kominek do domu zamieszkałego, prowadzenie prac w okresie jesienno-zimowym jest właściwie wykluczone. Wszelkie prace przy instalacjach wodnych i grzewczych powinny zostać zakończone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Za budowę kominka warto zabrać się zatem wiosną lub latem, zwłaszcza jeśli wcześniej trzeba będzie wyburzyć kawałek ściany czy przebudować komin. Im wcześniej ruszą prace, tym większa szansa, że zostaną zakończone zanim zajdzie potrzeba ogrzewania budynku. Poza tym prowadzenie prac remontowo-budowalnych w okresie letnim jest znacznie łatwiejsze. Bez przeszkód można korzystać z otworów drzwiowych i okiennych, do domu nie wnosi się błoto, ekipa budowlana nie musi każdorazowo zdejmować okryć wierzchnich, a wysokie temperatury przyspieszają wysychanie klejów i farb.