Dom i Ogród

Kominek na pellet – czy warto?

W tradycyjnym kominku pali się drewnem i to nie byle jakim, bo pochodzącym z wybranych gatunków drzew liściastych. Takie drewno powinno być pocięte na kawałki równiej wielkości
i w takiej formie sezonowane przez minimum rok. Kominki na drewno rzadko stanowią podstawowe źródło ciepła w domu. Większość użytkowników stawia na okazjonalne użycie, a kominek traktuje jako element dekoracyjny. A jak to jest w przypadku kominków na biomasę? Czy warto mieć w domu kominek na pellet?

Kominki dostępne na polskim rynku

Urządzenia grzewcze można pogrupować ze względu na zastosowaną metodę grzewczą i typ opału. Zdecydowaną większość urządzeń grzewczych stanowią kotły na paliwa stałe, które montuje się w wydzielonych do tego celu pomieszczeniach, czyli kotłowniach. Oprócz tego wyróżniamy urządzenia grzewcze, które nie wymagają ukrycia za drzwiami kotłowni, a wręcz przeciwnie – montujemy je w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu domu mieszkalnego, czyli w salonie. Kominki, bo o nich mowa, pełnią w domu funkcję użytkową i estetyczną.

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe żeliwne i stalowe, które po zamontowaniu obudowuje się z użyciem trwałych i odpornych na wysokie temperatury materiałów. Wkłady kominkowe z zamkniętym paleniskiem niemal całkowicie wyparły z rynku kominki otwarte, które były rozwiązaniem mniej wygodnym i mniej bezpiecznym.

Obok wkładów kominkowych do zabudowy wyróżniamy kominki elektryczne oraz kominki wolnostojące, zwane też piecami wolnostojącymi. Te ostatnie mogą być urządzeniami przeznaczonymi do spalania drewna, ale sporym zainteresowaniem cieszy się też kominek na pellet.

Czy warto mieć w domu kominek na pellet?

Pellet to paliwo czyste, łatwe w transporcie i przechowywaniu, dlatego umieszczenie w pokoju dziennym kominka na pellet jest dobrym rozwiązaniem. Nie należy obawiać się, że pellet spowoduje problemy z utrzymaniem czystości w pomieszczeniu, bo drewno opałowe brudzi zdecydowanie bardziej. Poza tym worek z pelletem łatwiej gdzieś ukryć, np. wepchnąć do szafy, aniżeli uprzątnąć kawałki drewna.

Kominek na pellet warto mieć w domu z powodu jego łatwej i wygodnej obsługi. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków na drewno, które wymagają rozpalania, sprzątania i pilnowania ognia, piecyki na pellet mogą mieć wbudowany sterownik z programatorem, mogą się automatycznie rozpalać i wygaszać i cały czas podtrzymywać zadaną temperaturę.

Kominek na pellet czy warto?

Kominki na pellet są ładne i wygodne w obsłudze, ale jest jeszcze jeden czynnik, który stanowi zachętę do korzystania z takich urządzeń. Czynnikiem tym jest troska o jakość powietrza. Pellet to paliwo ekologiczne. W procesie spalania nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, a emisja innych substancji jest ograniczona do minimum. Poza tym pellet nie powstaje ze specjalnie w tym celu wyciętych drzew, a odpadów drzewnych pozyskiwanych przy okazji prac prowadzonych na tartakach.