Jak czyścić złoto?

Biżuteria kojarzy się z pięknem, bogactwem i wytwornością. Podkreśla urodę i charakter stylizacji, dodaje pewności siebie, pozwala na wyrażenie emocji. Ale wszystko to możliwe jest tylko wówczas, gdy błyskotki są starannie dobrane, a ich wygląd nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Podniszczona, brudna biżuteria nikomu nie dodaje uroku. Wyroby biżuteryjne noszone i czyszczone w niewłaściwy sposób szybko stracą pierwotny kolor i blask. Dotyczy to zwłaszcza biżuterii wykonanej ze złota i srebra. Jak czyścić złoto, by zachowało piękny wygląd?

Jak dbać o biżuterię ze złota?

Zanim przejdziemy do omówienia tematu jak czyścić złoto, warto poświęcić chwilę na zagadnienia dotyczące właściwego noszenia i przechowywania biżuterii. Jeśli zadbamy o to, by biżuteria nie była narażona na kontakt z substancjami niszczącymi jej powierzchnię, czyszczenie i polerowanie złotych wyrobów będzie można przeprowadzać znacznie rzadziej.

Przede wszystkim złotej biżuterii nie należy nosić w czasie wykonywania prac fizycznych. Prace na działce, a nawet sprzątanie czy odkurzanie są sytuacjami stwarzającymi dla wyrobów z metali szlachetnych zagrożenie. Biżuteria pod wpływem nacisku może się odkształcić. Jeśli przypadkiem o coś zahaczymy, delikatne łańcuszki i bransoletki mogą ulec zerwaniu, a stąd prosta droga do zgubienia cennych koralików i zawieszek. Poza tym w trakcie wykonywania prac fizycznych biżuteria może się zarysować, co zdecydowanie nie dodaje jej uroku.

Biżuteria za złota nie powinna być narażona na kontakt z chemią domową, a także większością kosmetyków. Niektóre substancje mogą sprawić, że powierzchnia biżuterii ulegnie zmatowieniu, mogą pojawić się na niej plamy i przebarwienia. Biżuterię ze złota należy zdejmować również przed kąpielą. Nadmierna wilgoć nie służy złotym wyrobom. Ci, którzy pozostawiają je w wilgotnej łazience, często szukają wskazówek, jak czyścić złoto, bo i ich biżuteria szybko ciemnieje.

Przechowywanie złotej biżuterii

Biżuterię należy przechowywać w specjalnych woreczkach lub szkatułkach, najlepiej w tych, które sklep z biżuterią przekazał wraz z zakupionymi produktami. Przechowywanie złota na wieszakach na biżuterię nie jest najlepszym pomysłem, chyba że chodzi o przedmioty noszone każdego dnia i odkładane jedynie na noc, czy na czas sprzątania. Natomiast biżuteria, której nie nosimy, powinna być przechowywana zamykanych pojemnikach.

Jak czyścić złoto?

Biżuteria nie lubi nadmiaru wilgoci, ale czyszczenia złotych przedmiotów nie sposób przeprowadzić bez użycia płynów. W domowych warunkach można wykorzystać płyn do mycia naczyń – biżuterię zamaczamy w wodzie z dodatkiem płynu, a następnie delikatnie przecieramy miękką szczoteczką.

Niektórzy do czyszczenia złota wykorzystują kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną, czyli substancje powszechnie stosowane w każdej kuchni. Jeśli jednak korzystanie z takich metod wydaje nam się zbyt ryzykowne, warto zainwestować w specjalne środki do czyszczenia biżuterii. Dzięki nim złoto zostanie wyczyszczone, wypolerowane i nabłyszczone