InstalacjeRemontWnętrza

Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czyli takie, które poza powietrzem ogrzewają jeszcze wodę użytkową, nie są rozwiązaniem wybieranym przez użytkowników kominków szczególnie często, aczkolwiek są osoby, które bardzo sobie je chwalą. To wygodne, jeśli jedno źródło ciepła może zaspokoić kilka potrzeb domowników. Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym, urządzenie ogrzewa powietrze i wodę, a dodatkowo stanowi ważny element dekoracyjny salonu.

Kominek z płaszczem wodnym a zapotrzebowanie na ciepło

Zastanawiając się, jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać, powinniśmy zapoznać się z sugestiami, jak zrobić to we właściwy sposób. Przede wszystkim należy obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Nie wystarczy zasugerować się wielkością powierzchni użytkowej. Wciąż należy pamiętać, że kominek będzie odpowiedzialny nie tylko za ogrzanie powietrza, ale i wody używanej do zmywania naczyń, prania ręcznego, mycia powierzchni czy kąpieli. Dlatego pod uwagę należy wciąż również średnie zużycie wody. Oczywiście nie bez znaczenia jest również sposób docieplenia budynku. Inwestor musi określić, czy jest niski, średni czy wysoki.

Dlaczego dokładne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło jest takie ważne? Ponieważ na tej podstawie oblicza jest optymalna moc wkładu kominkowego. Nie może to być moc zbyt słaba, bo kominek z płaszczem wodnym nie sprosta zadaniu. Nie może to być moc zbyt duża, bo w ten sposób dojdzie do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych, a kominek i tak nie spełni dobrze swojej funkcji.

Jaki kominek z płaszczem wodnym?

W domu powinien znaleźć się kominek z płaszczem wodnym, który ma odpowiednią sprawność i moc cieplną dla danego budynku i który da się połączyć z istniejącą instalacją wodną. Oczywiście powinien to być też taki kominek, który podoba się domownikom. Kominki z płaszczem wodnym dostępne są w wielu wzorach, podobnie jak klasyczne kominki powietrzne. Ogromny wybór sprawia, że każdy jest w stanie wybrać odpowiedni dla swojego wnętrza wkład kominkowy. Wyboru najlepiej dokonywać z oferty znanego i cenionego producenta wkładów kominkowych. Wówczas mamy pewność, że wodne wkłady kominkowe są produktami wysokiej jakości.

Kominek z płaszczem wodnym do niewielkiego domu

Kominki z płaszczem wodnym najczęściej łączone są z inną metodą ogrzewania budynku, choć w niewielkich domach zdarza się, że taki kominek stanowi podstawowe źródło ciepła. Doskonale sprawdza się do ogrzania kilku pomieszczeń znajdujących się na tym samym poziomie. Dostarcza odpowiednio nagrzaną wodę zarówno do grzejników, jak i pojemnika na wodę użytkową. Jeśli budynek jest niewielki, a mimo to znajduje się w nim sporo otwartej przestrzeni, otwarty salon z kuchnią i częścią jadalnianą, kominek pięknie podkreśli charakter wnętrza, tworząc w nim strefę relaksu. Wnętrze stanie się przytulne za sprawą ognia widocznego w palenisku i za sprawą ciepła, które dzięki kominkowi rozchodzi się po pomieszczeniach.