Baseny wykorzystywane w rehabilitacji
Rehabilitacja prowadzona w wodzie jest stosowana od dawna. To właśnie woda ma moc, która wpływa na poprawę jakości życia szczególnie u osób zmagających się z dysfunkcją ruchową. Dzisiaj rehabilitacja prowadzona w wodzie jest stałym elementem, który pomaga w jej skutecznym prowadzeniu. Z czego to wynika? Woda rozluźniania mięśnie, a przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach pozwala wzmacniać określone grupy mięśniowe. Niezwykle istotne z punktu widzenia dzisiejszych możliwości okazuje się to, że taki basen rehabilitacyjny możemy mieć w ogródku bez konieczności generowania dużych kosztów. Baseny stalowe świetnie sprawdzą się także podczas domowych terapii.
Dlaczego woda ma właściwości uzdrawiające?
Prowadzona w wodzie rehabilitacja może nieść pacjentowi wiele korzyści. Jedną z nich może się okazać wyraźne skrócenie czasu rehabilitacji, w rezultacie pacjent szybciej wróci do zdrowia. Praca w wodzie prowadzi do tego, że pacjentowi znacznie szybciej przywracana jest sprawność, która jest tak potrzeba w codziennym życiu.
Zwróćmy uwagę na to, że pacjenci poddawani rehabilitacji często są zależni od osób trzecich, nie są w stanie samemu wykonać mniej lub bardziej skomplikowanych czynności. Właściwości wody w towarzystwie odpowiednio dobranych ćwiczeń przynoszą osobom rehabilitowanym ulgę i satysfakcję w postaci coraz większej niezależności. To właśnie w wodzie będą w stanie postawić pierwszy podczas trwającej terapii krok. Na powierzchni byłoby to w zasadzie niemożliwe. Taki stan rzeczy buduje w pacjentach chęć do dalszej pracy, dzięki temu, że dostrzegalne są efekty. W ten sposób udaje się poprawić nie tylko stan fizyczny pacjenta, ale równie istotny stan psychiczny, który tworzy u pacjenta przekonanie, że cały włożony wysiłek w rehabilitację ma sens.
Czym są baseny rehabilitacyjne?
Tego rodzaju baseny powinny być odpowiednio zaprojektowane oraz wyposażone w urządzenia, które wspierają prace rehabilitacyjne oraz będą spełniać wymagania stawiane przed leczeniem terapeutycznym. Dlatego tak istotne jest to, by projekty takich basenów były konsultowane z doświadczonymi fizjoterapeutami. Baseny rehabilitacyjne i baseny terapeutyczne mają pomagać pacjentom w pracy nad usprawnianiem fizycznym. Szczególne zastosowanie znalazły w pracy nad zaburzeniami neurologicznymi, przy schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, a także po przebytych operacjach czy urazach. Taki basen powinien mieć na wyposażeniu np. podnoszone dno, odpowiednie podesty i zestawy poręczy.
Baseny stalowe – świetne rozwiązanie do zastosowania podczas rehabilitacji
Coraz częściej w rehabilitacji ruchowej korzysta się z basenów stalowych. Baseny stalowe można z powodzeniem dostosować do wszelkich wymogów, jakie stawiane są podczas prowadzonej terapii i rehabilitacji. Baseny stalowe posiadać więc będą gładką powierzchnię, która pozbawiona będzie wszelkiego rodzaju szczelin czy porów, co przełoży się na wysokie standardy bezpieczeństwa. Bardzo istotną cechą jest to, że producent basenów ze stali projektuje baseny łatwe w czyszczeniu. Konstrukcja eliminuje też ryzyko tworzenia się siedlisk baterii i innych mikroorganizmów.