Dom i Ogród

Drzwiczki kominkowe

Czy do starego kominka można dokupić nowe drzwiczki kominkowe?

Kominki seryjne mają drzwiczki w standardowych rozmiarach. Z ich wymianą nie powinno być najmniejszego problemu. W niektórych domach stoją jednak niezwykle oryginalne kominki – oryginalne i pod względem użytych materiałów, efektownej obudowy, jak i pokaźnych rozmiarów. Niekiedy do nich także potrzebne są nowe drzwiczki kominkowe.

Wybór drzwiczek kominkowych nie może być przypadkowy

Walory wizualne drzwiczek są oczywiście niezwykle istotne, jednak wybór będzie właściwy, jeśli pod uwagę weźmiemy także inne czynniki. Drzwiczki kominkowe powinny spełniać nasze oczekiwania użytkowe i pasować do konkretnego typu kominka, dlatego zakup powinien być poprzedzony konsultacją z fachowcem. Warto zdecydować się na sklep, którego pracownicy udzielą odpowiedzi na wszelkie nurtujące klienta pytania, pomogą wybrać odpowiednie drzwiczki kominkowe, a następnie zamontują je w dogodnym dla klienta terminie.

Drzwiczki kominowe i ich funkcje

Drzwiczki osłaniają palenisko. Powinny być szczelne, bowiem ani dym, ani tym bardziej sadze i żar nie mogą wydostawać się do pomieszczenia, w którym stoi kominek. Byłoby to tylko niezwykle niekomfortowe dla domowników i zaproszonych gości, ale wręcz niebezpieczne.

Sporą powierzchnię drzwiczek zajmuje szyba. Dzięki temu zyskujemy możliwość obserwowania ognia, a przecież między innymi po to buduje się kominki. Kominek ma oczywiście ogrzewać pomieszczenie, ale poza tym pełni funkcję estetyczną. Ładnie wygląda i kiedy jest rozpalony, tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę. Szyba kominka powinna być dostatecznie duża i najlepiej, by zawsze pozostawała czysta, dlatego warto wybierać drzwiczki kominkowe z systemem „czysta szyba”.

Rodzaje drzwiczek kominkowych, drzwiczki na wymiar

Do starego kominka oczywiście można kupić nowe drzwiczki, ponieważ wiele firm wykonuje drzwiczki na wymiar. W przypadku starych kominków są to zwykle proste wzory. Nie oznacza to jednak, że drzwiczki kominkowe zawsze są prostokątne. W sprzedaży są bowiem modele półokrągłe, łukowe, pryzmatyczne czy z boczną szybą. Do nowo budowanego kominka można wybrać dowolny model, choć warto wiedzieć, że nie wszystkie sprawdzą się dobrze w przypadku bardzo dużych palenisk.

Niezależnie od tego, czy dopiero rozważamy budowę kominka, mamy w domu stare urządzenie bądź piec kaflowy, na pewno znajdziemy drzwiczki, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, by nasz wybór skonsultować z fachowcem.