Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe i ich obudowa

Właściwy dobór wkładu kominkowego to gwarancja, że kominek spełni swoje podstawowe zadanie, czyli będzie wytwarzał odpowiednią ilość ciepła. Potrzeby posiadaczy kominków są różne. Część wybierze wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, ponieważ chce, by urządzenie ogrzewało nie tylko powietrze, ale też wodę użytkową. Część postawi na wkłady ze średniej półki, ponieważ zakłada, że urządzenie będzie uruchamiane sporadycznie w chłodne, zimowe wieczory. Niezależnie od wyboru wkładu kominkowego, bardzo ważną funkcję pełni też jego obudowa.

Obudowa wkładu kominkowego i jej funkcje

wkłąd do kominkaObudowa kominka wpływa na bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Chroni wkład kominkowy przed przegrzaniem, a mieszkańców domu, zwłaszcza małe dzieci, przez poparzeniem. Obudowa może delikatnie się nagrzewać, ale z pewnością nie powinna być gorąca.

Obudowa wkładu kominowego pełni także funkcję estetyczną. W zależności od użytego materiału, podkreśla charakter wnętrza bądź też zupełnie pomieszczenie odmienia. Kominki wykonane z gładkich, lśniących płyt są stylowe i eleganckie. Kominki z drewna ocieplają pomieszczenie, sprawiają, że staję się przytulne. Kominki z cegły czy kamienia polnego przywołują wspomnienia dawnych lat i pasują do pomieszczeń urządzonych w rustykalnym stylu.

Współczesne wkłady kominkowe są szczelne i nie pozwalają, by dym czy sadza wydostawały się do pomieszczenia. Mimo to pewne ryzyko zabrudzenia obudowy kominka czy podłogi istnieje. Zwłaszcza wtedy, gdy kominek użytkowany jest intensywnie, a w związku z tym wymaga częstego czyszczenia. W takiej sytuacji lepiej stawiać na obudowę wykonaną z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości. Najlepiej sprawdzą się gładkie i twarde powierzchnie wykonane z kamienia.

Czym obudować wkłady kominkowe?

Wymienione wyżej płyty kamienne są materiałem, który wykorzystuje się najczęściej. Wkłady kominkowe (certyfikowane urządzenia kupisz tutaj) obudowane płytami wapiennymi, marmurowymi czy grafitowymi wyglądają niezwykle efektownie. Kamień jest trwały, odporny na działanie wysokich temperatur i dość dobrze poddaje się obróbce. Co najważniejsze – jego czyszczenie nie wymaga wiele pracy.

W niektórych domach możemy spotkać także obudowy wykonane z płyt kaflowych, stylizowane na dawne piece kaflowe. Ich czyszczenie również nie jest problematyczne. Nieco więcej wysiłku wymaga pielęgnowanie obudowy wykonanej z cegły, kamienia polnego czy betonu, ponieważ brud ma tendencję do „wgryzania się” w te powierzchnie. Dlatego przed oddaniem do użytku tego typu kominka, obudowę należy poddać impregnacji.

Kolejnym popularnym materiałem na obudowę wkładu kominkowego jest drewno. W tym przypadku należy jednak pamiętać o wykonaniu odpowiedniej izolacji. Łatwopalna obudowa nie może przylegać bezpośrednio do wkładu kominkowego.