Wnętrza

Wnętrze w stylu angielskim – porady

Wnętrze w stylu angielskim – porady

Wnętrze w stylu angielskim często jest uważane za bardzo kobiece i kojarzy się z romantycznością. Warto się na niego zdecydować, gdy chcemy, by w mieszkaniu pojawiło się dużo starych mebli o klasycznym fasonie, masa bibelotów i dodatków. To styl, który nadaje wnętrzu przytulności i wprowadza do niego niezwykle rodzinną i ciepłą atmosferę. Dla tych, którzy chcą urządzić własne wnętrze w stylu angielskim, ale nie do końca wiedzą jak, przygotowaliśmy kilka wskazówek, którymi należy się kierować.

 • Zdecyduj się na jeden kolor przewodni i łącz go z innymi, stonowanymi. Nie bój się wyraźnych odcieni np. czerwieni, pomarańczu czy bordo. Pamiętaj tylko, by zachować umiar i zestawić je z beżem, brązem, bielą, co pozwoli nieco uspokoić kompozycję i nadać jej wyważonego charakteru. Miej na uwadze także to, że wybrany akcent kolorystyczny powinien pojawić się nie tylko na ścianach, ale i na meblach oraz dodatkach, bo tylko wtedy aranżacja będzie spójna i harmonijna.
 • Styl angielski opiera się na asymetrii, jednak powinna być ona na swój sposób uporządkowana. Przedmioty mają wyglądać na pozornie ustawione w nieodpowiednim miejscu i na zbieraninę różnych, mało potrzebnych elementów. W rzeczywistości jednak mają stworzyć przemyślaną i dobrze zaplanowaną jedność.
 • Ściany ozdób tapetą z wyrazistym wzorem np. w kolorowe pasy lub różowe kwiaty. Zamiast niej możesz też użyć drewnianej boazerii, jednak pamiętaj, by nie była w zbyt ciemnym kolorze, bo sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na mniejsze.
 • Sufit to miejsce, które możesz przyozdobić sztukaterią – zwłaszcza miejsca wokół lampy oraz wzdłuż ścian. Zdecyduj się na klasyczną i w jasnym kolorze, która skomponuje się z większością aranżacji.
 • W centralnym miejscu salonu ustaw dużą, rozłożystą i miękką kanapę. Dobierz do niej też fotele. Niekoniecznie muszą stanowić część kompletu. Jeśli nie było ich w zestawie, to możesz wziąć inne, jednak pamiętaj, by ich kolor i faktura były zbliżone do tych, które posiada kanapa. Oczywiście przyozdób je dużą ilością miękkich poduszeczek, obleczonych w kwieciste poszewki.
 • Zadbaj o detale w postaci kwiecistego dywanu, dużej ilości małych stolików umieszczonych w rogach pokoju, zdjęć i albumów rozłożonych na półkach oraz lamp o abażurach w kształcie trapezu. Nie zapomnij też o porcelanowych figurkach i bibelotach, pocztówkach, kolekcjach znaczków czy starych zabawek. Wyeksponuj je wszystkie na regałach z książkami lub witrynach z przeszkleniami.
 • W salonie koniecznie wykonaj kominek (może być nawet atrapa), która nada wnętrzu przytulności i wprowadzi do niego rodzinny klimat.
 • Ściany ozdób dużą ilością zdjęć w ramkach i obrazami. Postaraj się też o delikatne firanki w oknach i grube, ciężkie zasłony, koniecznie zakończone frędzlami.
 • Na stołach i pólkach rozłóż koronkowe obrusy i serwety. Nie zapomnij też postawić na szafkach wazonów ze świeżymi kwiatami i świeczników.
 • Do kuchni koniecznie wstaw jasne meble ze szklanymi witrynkami, przez które będzie można podziwiać porcelanową zastawę. Najlepiej, aby wszystkie meble były wykonane z drewna.
 • W łazience zdecydowanie postaw na marmury i wyposażenie oraz dodatki w stylu retro. Przyda się wanna na nóżkach i kran z wysoką wylewka oraz kurkami. Poza tym niezbędne okażą się porcelanowe i ceramiczne pojemniki do przechowywania kosmetyków.
 • Jeżeli zaś chodzi o sypialnię to warto w niej umieścić duże łóżko i nakryć je bogato zdobioną narzutą, pod jedną ze ścian umieścić toaletkę i wieszak na ubrania. Meble mogą być stylizowane i najlepiej, żeby miały miękkie obicia.
 • By zapewnić w pomieszczeniach dostateczną ilość światła pod sufitem zawieś żyrandol, a w kluczowych miejscach ustaw lampy z jasnymi abażurami.

Mamy nadzieję że wnętrze w stylu angielskim będzie inspiracją dla nie jednego z was na to jak urządzić swoje małe królestwo.