Pellet polski czy zagraniczny? Polski producent pelletu

Planując budowę albo duży remont domu mieszkalnego, musimy podjąć wiele decyzji, które w przyszłości wpłyną na komfort użytkowania budynku. Jedną z kluczowych decyzji jest ta, dotycząca metody ogrzewania. W tej chwili dużą popularnością cieszy się ogrzewanie pelletem. Polski producent pelletu dokłada wszelkich starań, by jakość opału powstającego w Polsce nie odbiegała od jakości pelletu dostępnego zagranicą.

Ogrzewanie pelletem – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na wymianę starego kotła grzewczego właśnie na piec na pellet. Jednym z nich są względy ekonomiczne. Pellet drzewny jest paliwem wysokokalorycznym, co oznacza, że chcąc ogrzać dom o danej powierzchni, zużyjemy go mniej, aniżeli węgla kamiennego. I nie ma tu znaczenia, że węgiel jest paliwem tańszym. Węgiel kamienny ma tendencje do spiekania się i wytwarza dużo popiołu, podczas gdy dobrej jakości pellet spala się niemal w całości. Polski producent pelletu dostarcza paliwo, które pali się równo i długo, nie strzela, nie zapycha podajnika, nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów. Pellet jest paliwem czystym, co stanowi jego kolejną zaletę.

Kupując piec na biomasę, myślimy nie tylko o tym, by ogrzewanie było ekonomiczne. Równie duże znacznie ma ekologia. Ogrzewanie pelletem uznaje się za metodę ekologiczną, rekomendowaną zarówno przez środowiska ekologów, jak i rządzących. Planując kupić piec na biomasę, możemy starać się na dofinansowanie do inwestycji.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem? Kolejny powód jest taki, że piece na pellet są bardzo wygodne w obsłudze, a właściwie mogą działać przez długi czas niemal bezobsługowo. Nowoczesny piec na biomasę jest wyposażony w mechanizm umożliwiający automatyczne uruchamianie, co oznacza, że nie musimy stać nad paleniskiem z zapałką w ręku. Poza tym piec sam pobiera odpowiednią ilość opału – wystarczy, że raz na kilka dni skontrolujemy, czy nie trzeba dosypać pelletu do podajnika.

Polski producent pelletu

Chociaż pellet jest w tej chwili jednym z najchętniej kupowanych paliw grzewczych w Polsce, to jego popularność rozpoczęła się poza granicami naszego kraju. Pellet przywędrował do nas z Zachodu
(z Danii, Niemiec), a w kolejnych latach rozszerzył zasięgi na Wschód. Dziś część osób nadal kupuje pellet zagranicą, przy czym mamy na myśli granicę wschodnią – obserwujemy wyraźną aktywizację rynków wschodnich, które są dla rodzimych producentów pelletu poważną konkurencją.

Polski producent pelletu musi zmierzyć się z konkurencją ze Wschodu, a przy tym dużym firmom depczą po piętach mniejsze zakłady produkcji pelletu, powstające przy stolarniach i tartakach. Firm produkujących pellet z własnego surowca cały czas przybywa. Dla klientów jest to zjawisko korzystne, ponieważ pellet powstały z surowca dostępnego na miejscu i odpowiednio wyselekcjonowanego, ma zazwyczaj lepszą jakość niż paliwo powstałe z odpadów pozyskiwanych z innych źródeł. Poza tym większa liczba producentów sprawia, że ceny pelletu nie rosną, mimo że ci sami producenci narzekają na rosnące koszty produkcji.