Projekty kominków na zamówienie

Kominek w domu kojarzy się z przytulnym, ciepłym wnętrzem i relaksującą atmosferą. Jeśli urządzenie zostało dostosowane do potrzeb mieszkańców, wielkości pomieszczenia i jego stylistyki oraz zamontowane zgodnie z przepisami i zasadami prawa budowlanego, korzystanie z kominka będzie komfortowe i bezpieczne. Osoba, która nie zna zasad montażu urządzeń grzewczych, nie powinna podejmować się budowy kominka. Projekty kominków powinny być przygotowywane i realizowane są przez osoby kompetentne w tym zakresie. Gdzie zamówić taki projekt?

Budowa kominka – co na ten temat mówią przepisy?

Jeśli planujemy budowę domu i zastanawiamy się nad montażem kominka z otwartym lub zamkniętym paleniskiem, powinniśmy pospieszyć się z podjęciem decyzji. W projekcie budowalnym musi znaleźć się komin, do którego zostanie podłączony kominek, poza tym konieczne jest zaznaczenie, w którym miejscu stanie urządzenie. Należy pamiętać, że kominek nie może być wciśnięty pomiędzy dwie ścianki działowe, nie może też stać w pomieszczeniu bardzo niskim i źle wentylowanym.

A co w przypadku, gdy dom od dawna już stoi, a pomysł na budowę kominka pojawił się dopiero teraz? Wówczas należy przestudiować przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych i usytuowaniu budynków i sprawdzić, czy dom spełnia określone tam wymogi. Jeśli nie, być może da się podjąć działania, dzięki którym w niedalekiej przyszłości budynek takie wymogi spełni. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, w budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz w niskich budynkach wielorodzinnych – pod warunkiem, że pomieszczenia mają odpowiednią kubaturę.

Przepisy budowlane a projekty kominków

Inwestorzy mają zwykle jakiś pomysł na kominek, wiedzą, gdzie chcieliby go ustawić, jak powinien wyglądać wkład, z czego powinna być wykonana obudowa. Z takimi pomysłami mogą zgłosić się do firmy, która zajmuje się montażem kominków. Tam mogą przejrzeć przykładowe wizualizacje kominków, podyskutować na temat wkładów kominkowych i właściwości materiałów używanych do wykonania obudowy. W takim miejscu można zamówić projekty kominków nowoczesnych, kominków tradycyjnych i innych, nieco mniej popularnych rozwiązań.

Fachowy zatrudnieni w takich firmach doskonale znają obowiązujące przepisy (wiedzą na przykład, jaka może być wielkość otworu paleniskowego kominka w przypadku komina o danej średnicy) i są w stanie stworzyć projekt spełniający wszelkie normy, ale i oczekiwania klientów.

Projekty kominków na indywidualne zamówienie

Niektórzy klienci decydują się na budowę kominka na podstawie gotowego projektu, który wybrali po obejrzeniu różnorakich wizualizacji, inni stawiają na projekt indywidualny. Firma, która przygotowuje projekt na indywidualne zamówienie, umożliwia klientom wybór materiałów i pozwala na obejrzenie zaprojektowanego kominka z każdej perspektywy. Podjęcie decyzji, czy kominek rzeczywiście pasuje do danego wnętrza, jest wówczas znacznie łatwiejsze.