Salon w stylu francuskim

Jak urządzić salon w stylu francuskim?

Podobają Ci się wnętrza pełne blasku i przepychu, tak charakterystyczne dla stylu francuskiego? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś takie same miał w swoim domu. Proponujemy Ci, żebyś właśnie w ten sposób urządził swój salon, a gwarantujemy, że każdy kto go zobaczy nie będzie krył zachwytu. Nie wiesz, jak osiągnąć taki efekt? Musisz zadbać o kilka kluczowych elementów, które razem stworzą kompletną całość. O tych najistotniejszych piszemy poniżej.

  1. Zadbaj o symetrię, bo jest ona jedną z najcharakterystyczniejszych cech stylu francuskiego. Lampy, fotele, wazony, obrazy itp. powinny występować w parach i zostać ustawione tak, by tworzyły swoje lustrzane odbicie.
  2. Ustaw w pomieszczeniu meble stylizowane na te pochodzące z XVII-XVIII w. Oczywiście powinny być one eleganckie, ozdobione detalami i mieć eliptyczne lub łukowate kształty. Najlepiej, aby miały biały lub kremowy kolor, a ich uchwyty i klamki były złote. Nie zapomnij o fotelach, szezlongach i kabinetach, bo to one stworzą całą oprawę. Ich obicia powinny być zrobione z adamaszku lub luksusowego sukna.
  3. Pamiętaj, że w salonie nie może zabraknąć stolików, sekretarzyków, etażerek z książkami, przeróżnych bibelotów i fotografii w dekoracyjnych ramkach.
  4. Postaw na jasne, delikatne kolory oraz pastele. Wnętrze musi być jasne, przestronne i lekkie.
  5. Postaraj się, żeby w pomieszczeniu było duże okno, które rozjaśni pokój. Zawieś w nim delikatne, tiulowe firanki oraz aksamitne zasłony. Te ostatnie powinny być udrapowane i przypięte do ściany przy pomocy gałki bądź frędzli, koniecznie w złotym kolorze.
  6. Ściany ozdób tapetami w pasy lub wyraziste kwiaty. Zamiast nich możesz użyć też boazerii lub materiału, z którego zostały zrobione zasłony oraz powłoczki na poduszki. Dzięki temu całość będzie spójna.
  7. Na ścianach oprócz obrazów, powieś lustra, które stworzą wrażenie głębi i optycznie powiększą pomieszczenie.
  8. Na podłodze ułóż płytki o symetrycznym kształcie lub połóż parkiet w jodełkę.
  9. Salon w stylu francuskim musi być dobrze oświetlony, a więc na suficie koniecznie powieś kryształowy żyrandol, a na stolikach i półeczkach rozłóż lampki z jedwabnymi abażurami.
  10. Całość ożyw bukietami ze świeżych kwiatów lub posadzonymi w donicach hortensjami.