Instalacje

Czy można zamontować kominek w bloku?

Urządzenie grzewcze, które łączy w sobie zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną, jest marzeniem wielu osób, którym zależy na stworzeniu w domu przyjemniej atmosfery. Niestety nie w każdym budynku takie urządzenie może się znaleźć, a przynajmniej nie w jego tradycyjnej formie. Problem dotyczy zwłaszcza budynków wielorodzinnych. Czy można zamontować kominek w bloku?

Montaż kominka w bloku – czy to możliwe?

Przepisy prawa budowlanego jasno regulują kwestię dotyczącą montażu kominków w budynkach wielorodzinnych. Z przepisów wynika, że w budynkach wyższych niż czteropiętowe, montaż kominków nie jest dozwolony. W budynkach niższych, a więc w kamienicach i niskich blokach jest możliwy, ale tylko pod pewnymi warunkami. Podsumowując – czy można zamontować kominek w bloku? Tak, ale tylko w budynku niższym niż czteropiętrowy i tylko wtedy, gdy zostaną spełnione szczególne warunki.

Mieszkańcy bloku mogą mieć duży problem ze spełnieniem wspomnianych warunków. Trudności pojawiają się już na etapie planowania, kiedy to należy wskazać, w którym miejscu stanie kominek i w jaki sposób zostanie podłączony do przewodów kominowych. Tymczasem w blokach mieszkalnych takich przewodów najczęściej po prostu nie ma. Wynika to z faktu, że bloki podpięte są do ogrzewania miejskiego.

Specyficzne warunki mieszkalne w bloku

Mieszkanie w bloku ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad. Cały budynek należy do wspólnoty, a wiec nie możemy przeprowadzać w nim dowolnych prac ani wprowadzać własnych zasad, a wszelkie remonty powinny być wykonywane w taki sposób, by nie szkodziły mieszkaniom sąsiadującym oraz znajdującym się na wyżej bądź niższej kondygnacji. Jeśli chcemy postawić kominek, musimy wiedzieć, czy podłoga, która dla innych mieszkańców jest stropem, udźwignie taki ciężar. Poza tym, chcąc wybudować kominek w bloku, musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, a o to jest zazwyczaj trudno. Ale czy to oznacza, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni całkowicie porzucić marzenie o kominku w salonie? Być może kominki w tradycyjnej formie nie są najlepszą opcją dla mieszkania w bloku, ale na rynku znajdziemy szereg innych rozwiązań, stanowiących świetną alternatywę dla tradycyjnego kominka.

Czy można zamontować kominek w bloku?

Tak, ale pod warunkiem, że mówimy o kominku elektrycznym albo biokominku. Kominki elektryczne i biokominki nie wymagają systemów kominowych czy poprowadzenia rur spalinowych. Niektóre z urządzeń można po prostu postawić w dogodnym miejscu, bez potrzeby przytwierdzania ich do ścian i wykonywania obudowy. Cała procedura jest bardzo prosta, a mieszkańcy bardzo szybko mogą rozpocząć korzystanie z kominka i cieszyć się radosną, rodzinną atmosferą, jaką daje płynące z niego ciepło.

Kominek elektryczny wyglądem przypomina tradycyjny kominek, ale nie ma nic wspólnego z drewnem, ogniem powstającym w wyniku spalania stałego paliwa, ani też popiołem. Zasilany jest prądem i stwarza jedynie iluzję ognia. Z kolei biokominek opalany jest biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej, ale w przeciwieństwie do kominków tradycyjnych, nie wytwarza spalin ani popiołu.