Wilgotność drewna do kominka

Dopuszczalna wilgotność drewna do kominka

Świeżo pozyskane drewno ma dużą wilgotność, przez co zdecydowanie nie może służyć jako opał do kominka. Mokrym drewnem nie powinno się zresztą palić w żadnym piecu, nie tylko w kominku. Wilgotność drewna do kominka musi być bardzo niska, a pozyskuje się ją poprzez sezonowanie drewna w odpowiednich warunkach.

Niska wilgotność drewna do kominka to jeszcze nie wszystko

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia wilgotności drewna opałowego, skupmy się na kilku innych istotnych kwestiach. Po pierwsze do palenia w kominku należy wybierać drewna drzew liściastych, gdyż iglaste znacznie gorzej się palą – smolą, kopca i strzelają. Winna jest temu żywica. Wybieramy zatem drewno pochodzące z drzew liściastych, ale tutaj również nie każde drewno nadaje się do palenia w kominku. Przed zakupem należy sprawdzić gęstość i wartość opałową drewna, czyli ilość ciepła możliwą do uzyskania w procesie spalania. Do najczęściej polecanych należą zatem drewna grabu, buku czerwonego, dębu, jesionu, brzozy, wiązu, klonu, olchy, topoli i wierzby oraz drewna drzew owocowych, które pięknie pachną, przez co nadają się także do wędzenia pokarmów. Drewno powinno być zdrowe i wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Wilgotność drewna do kominka – jak ją obniżyć?

Jako, że kominki wciąż są bardzo popularnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne oraz ciekawy wystrój wnętrza, coraz więcej mówi się o nich w kontekście powstawania smogu. Prawidłowo użytkowane kominki nie przyczyniają się do powstawania smogu, tym bardziej, że pali się w nich surowcem naturalnym, jakim jest drewno. Oczywiście o ile ma ono odpowiednią wilgotność. Wilgotność drewna do kominka obniżana jest poprzez długotrwałe sezonowanie albo suszenie w specjalnych suszarniach. Długość suszenia zależy od gatunku drewna i wielkości szczap, ale zazwyczaj zaleca się by drewno leżało minimum rok. W suszarniach cały proces odbywa się znacznie szybciej, ale takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe.

Całkowicie suche drewno kominkowe?

Suszenie nie odbywa się po to, by drewno wyschło na wiór i kruszyło się w dłoniach. Niekiedy wystarczy, gdy jego wilgotność spadnie do 20%, choć producenci kominków zalecają, by utrzymywała się ona na poziomie 12-18%. Jeszcze większe spadki nie są pożądane z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ drewno zbyt szybko będzie się spalać. Wilgotność wysuszonego drewna może wahać się w granicach 5% w zależności od warunków pogodowych. Drewno pozyskane zimą zawsze ma niższą wilgotność niż to pochodzące z drzew będących w okresie wegetacyjnym.