Jak poznać, który producent pelletu jest dobry?

Z uwagi na rosnącą popularność biomasy, ogrzewania gazowego, jak i pomp ciepła połączonych z instalacją fotowoltaiczną, rynek zalewany jest przez firmy oferujące sprawne wykonanie wymienionych instalacji. Wzrasta również liczba firm zajmujących się produkcją biomasy. Ale jak poznać, który producent pelletu jest dobry?

Producent pelletu drzewnego

Zacznijmy od tego, że na polskim rynku można znaleźć kilka rodzajów pelletu. Każdy z nich, zgodnie z definicją biomasy, powstaje z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji leśnej albo rolnej. Produktami przemysłu rolnego i leśnego są oczywiście rośliny, a do produkcji pelletu wykorzystuje się ich części. Najpopularniejszy pellet, czyli pellet drzewny, powstaje z surowca w postaci odpadów drzewnych. Ale nie mogą to być jakiekolwiek odpady. Przykładowo kora drzew, szyszki czy igły drzew iglastych absolutnie nie nadają się do produkcji pelletu. Dobry producent pelletu nigdy nie wykorzysta ich w procesie produkcyjnym.

Jak poznać, który producent pelletu jest dobry?

Dobrej jakości pellet drzewny może powstać wyłącznie z niezanieczyszczonych odpadów drzewnych. To oznacza, że do zrębów i wiórów nie mogą dostać się kawałki kory, kawałki materiałów drewnopodobnych, opiłki metali (z narzędzi wykorzystywanych do obróbki drewna). Wysokiej jakości pellet nie może powstać z drewna chorego, pokrytego pleśnią albo zaimpregnowanego. Tyle tylko, że nie każdy producent pelletu musi mieć świadomość, co znajduje się w pozyskanym przez niego surowcu. Dlaczego? Ponieważ nie każdy dysponuje własnym surowcem, nie każdy ma wgląd w sposób korowania drewna itd. Dlatego uważa się, że dobrym producentem pelletu może być firma, która sama zajmuje się obróbką drewna (zobacz pellet drzewny producent). Pellet warto kupować od firm, które prowadzą tartak.

Wysokiej jakości pellet drzewny

Tak naprawdę jakość pelletu jesteśmy w stanie ocenić, gdy zaczniemy go używać. Ale jak zminimalizować ryzyko kupienia złego opału? Jak poznać, który producent pelletu jest dobry? Na pewno warto zwrócić uwagę na informacje opublikowane na stronie internetowej producenta biomasy. Dokładnie przeczytajmy opis procesu produkcyjnego. Zwróćmy uwagę na parametry biomasy, czyli jej wilgotność kaloryczność oraz zawartość popiołu. Warto porównać te dane z wartościami uznawanymi za wzorcowe, z parametrami, jakimi charakteryzuje się pellet certyfikowany. Nie bez znaczenia są również opinie zamieszczone w sieci. Na forach poświęconych tematyce grzewczej nierzadko padają nazwy firm produkujących pellet i zamieszczane są komentarze osób, które miały okazję korzystać z pelletu od danego producenta.

Jeśli chcemy ostatecznie przekonać się, jakiej jakości opał oferuje producent pelletu, zamówmy kilka worków do testów. Sprawdźmy, jak wygląda granulat, czy się nie kruszy, czy nie ma chemicznego zapachu, czy ma jednolity kolor. Oczywiście sprawdźmy też, w jaki sposób się spala. Dobrej jakości pellet nie powinien się spiekać i powodować zapychania podajnika.