Z czego produkuje się pellet?

Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej wykorzystywanym stałym paliwem grzewczym był węgiel. Dziś w wielu domach nadal stoją piece starego typu, w których można palić zarówno węglem, miałem, jak i drewnem, jednak następuje systematyczna wymiana starych kopciuchów na nowe urządzenia grzewcze. W nowych domach i budynkach przechodzących gruntowne remonty, stawia się na nowoczesne metody ogrzewania. Metodą, która cieszy się dużą popularnością, jest ogrzewanie pelletem. Z czego produkuje się pellet?

Co to jest pellet?

Pellet to paliwo stałe chętnie wykorzystywane w przydomowych kotłowniach. Ogrzewanie pelletem sprawdza się także w przypadku obiektów handlowych, jak i innych budynków, które ze względu na lokalizację, nie mogą być podłączone do ogrzewania miejskiego.

Pellet jest paliwem zaliczanym do biomasy. Biomasa to grupa paliw powstałych z produktów rolniczych, czy też odpadów pochodzących z produkcji leśnej. Zatem z czego produkuje się pellet? Okazuje się, że pellet powstaje z roślin, a dokładniej z ich części. Roślinami wykorzystywanymi do produkcji pelletu są słoneczniki (łupiny), zboża (słoma) oraz drzewa (odpady drzewne – zręby i wióry).

Z czego produkuje się pellet drzewny?

Pellet to paliwo ekologiczne. Produkcja pelletu nie oznacza wykorzystywania złóż kopalnianych. Pellet nie ma nic wspólnego z węglem czy olejem. Powstaje z roślin uprawianych przez rolników albo z części drzew, które jednak nie zostały ścięte specjalnie z myślą o produkcji pelletu. Pellet drzewny powstaje ze zrębów i wiórów, czyli surowca nagromadzonego w wyniku obróbki drewna ściętego z myślą o zupełnie innym przeznaczeniu. Produkcją pelletu bardzo często zajmują się tartaki, które dysponują dużą ilością odpadów drzewnych. W innym wypadku odpady te nadawałyby się do utylizacji. Tymczasem można je wykorzystać do produkcji ekologicznego paliwa.

Drzewa rosną wiele lat, ale faktem jest, że w miejsce wyciętej rośliny można posadzić nową. Oznacza to, że pellet można nazwać paliwem odnawialnym. O jego neutralnym wpływie na środowisko naturalne świadczy również to, że w procesie spalania nie wytwarza szkodliwego smogu. Pellet jest paliwem bardzo czystym – kiedy spalamy pellet, emisja szkodliwych substancji jest ograniczona do minimum, natomiast emisja dwutlenku węgla jest równa zeru.

Produkcja pelletu drzewnego

Proces produkcyjny pelletu drzewnego rozpoczyna się od zgromadzenia surowca. Warto zaznaczyć, że pellet produkuje się wyłącznie z niezanieczyszczonych opadów. Do zrębów i wiórów nie powinny trafiać kawałki kory czy szyszek, kawałki materiałów drewnopodobnych ani drewna pokrytego środkami chemicznymi. Z czego produkuje się pellet? Wyłącznie ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów, do których dodaje się parę wodną. Woda ułatwia prasowanie twardego surowca oraz późniejsze formowanie granulatu.

W procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych, żadnych ulepszaczy czy lepiszczy. Im czystszy surowiec, tym lepszej jakości pellet trafi do kotła.