Wnętrza

Kolor wnętrza domu – jakie kolory i dlaczego

Kolor wnętrza – jakie kolory stosować i dlaczego?

Kolor wnętrza wywiera ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Dlatego też, to które z nich zastosujemy we wnętrzach ma niemałe znaczenie. Powinno się je dobierać bardzo ostrożnie, zwracając uwagę na efekt, jaki wywołują. Ich właściwe łączenie też jest niezmiernie istotne, bo wpływa na całościowy wygląd aranżacji. W tym artykule piszemy, po jakie kolory warto i dlaczego powinno się sięgnąć przy urządzaniu pomieszczeń. Jeśli temat wydaje się Wam ciekawy, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

  • Biel – to kolor wnętrza najbardziej uniwersalny spośród wszystkich kolorów. Wprowadza do wnętrza spokój, czystość, niewinność. To bardzo klasyczny, surowy i chłodny kolor, który nadaje pomieszczeniu większej przestrzenności. Doskonale odbija światło i świetnie łączy się z innymi kolorami. Wycisza i koi zmysły, jednak nie powinien być stosowany w nadmiarze przez osoby mało energiczne i samotne, bo może je przytłoczyć.
  • Czerń – to kontrastująca z bielą barwa, która doskonale nadaje się do przełamywania monochromatycznych kompozycji. Czerń jest elegancka, magiczna i wprowadza nastrój tajemniczości. Niestety stosowana w nadmiarze mocno przytłacza i „zmniejsza” optycznie przestrzeń. Niemniej jednak, używana z rozsądkiem potrafi nadać pomieszczeniu wyrazu i większej elegancji. Doskonale współgra z żywą czerwienią i intensywnym niebieskim, które nieco „wycisza i uspokaja”. Bezsprzecznie nie powinny po nią sięgać osoby ponure, depresyjne i przygnębione, bo jeszcze bardziej pogorszy ich nastrój.
  • Beż i szarość – to neutralne kolory ziemi, które stanowią doskonałe tło dla innych barw, jednakże zastosowanie szarości w nadmiarze może mocno przygnębiać. To kolory, które dają poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają skupieniu oraz koncentracji. Doskonale wyglądają w połączeniu z intensywnymi barwami np. czerwienią lub pomarańczem.
  • Niebieski – to odcień, który „ochładza” wnętrze, nadaje mu lekkości, świeżości i działa kojąco na nerwy. Nieraz może sprawiać wrażenie „lodowatości”. Warto po niego sięgać, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Pomaga odpocząć i zrelaksować się, więc idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym i sypialni. Można sięgać po bardzo jasne, jak i ciemne odcienie.
  • Żółty – to bardzo pogodny i rozweselający kolor, który nadaje wnętrzu przytulności. Doskonale odbija światło, więc pomieszczenie staje się jaśniejsze i słoneczniejsze. Sprzyja koncentracji, jednak użyty w nadmiarze może męczyć. To odcień, który poprawia trawienie i apetyt, więc warto go stosować w kuchni i jadalni. Świetnie komponuje się z bielą, szarością, zielenią i błękitem.
  • Zieleń – to najbardziej relaksujący kolor wnętrza spośród wszystkich dostępnych w palecie barw. Działa uspokajająco na układ nerwowy, wycisza, poprawia pracę płuc i krążenie. To kolor wolności i nadziei. Co więcej, jaśniejszy odcień zieleni dobrze rozświetli pokój i wprowadzi do niego świeżość (zwłaszcza odcienie mięty). Najlepiej stosować go w sypialni, pokoju dziecka lub w salonie, bo wprowadza harmonię, spokój, uporządkowanie i kojarzy się z bezpieczeństwem.
  • Czerwień – to bardzo odważny i intensywny kolor, który spodoba się osobom temperamentnym. To odcień pobudzający, żywy i mocno zwracający na siebie uwagę. Sprawdzi się w kuchni, jadalni lub salonie. Można go też zastosować jako dodatek w sypialni. Dodaje energii, a zestawiony z szarością, błękitem i bielą wygląda bardzo elegancko i nieco orientalnie.
  • Fiolet – to łagodny kolor przydający wnętrzu mistycyzmu. Uspokaja, wycisza i sprawia, że wnętrze nabiera elegantszego wyrazu. Pobudza kreatywność i jednocześnie wycisza oraz uspokaja. Najlepiej używać go jako dodatek.