Instalacje

Woda i ogień – pomysł na domowe spa

Woda i ogień  – zgrany duet

Woda i ogień to dwa żywioły często przedstawiane jako dwie odmienności. Wbrew pozorom mają one jednak ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Woda to żywioł kojarzony z oczyszczeniem i dawaniem  życia. To symbol czystości i odrodzenia. Woda to także zdrowie. Ogień automatycznie jako przeciwieństwo wody powinien być kojarzony ze śmiercią. Co ciekawe, wcale tak nie jest. Ogień również związany jest z oczyszczeniem i siłą witalną. Oczyszczenie przez ogień, a nawet odrodzenie to utrwalona w kulturze symbolika. Woda i ogień mimo oczywistych różnic mogą więc funkcjonować jako zgrany duet. Co ciekawe ich w oczywisty sposób różną naturę można interesująco wykorzystać. Jednym z pomysłów może być domowe spa.

Woda i ogień – zalety domowego spa

Domowe spa to nic innego jak wyznaczona strefa relaksu. Może to być wersja rozbudowana obejmująca basen, saunę, strefę masażu czy siłownię lub prostsza wersja, w której wystarczy nam jeden z tych elementów. Ciekawym pomysłem na aranżację domowego spa jest wykorzystanie kontrastu pomiędzy wodą i ogniem. Woda to moc oczyszczenia. Już w starożytności kąpiele były kojarzone nie tylko z zachowaniem czystości i podstawową higieną, ale również z pozytywnym wpływem na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka. Kąpiele służą odzyskiwaniu sił witalnych i spokoju ducha.

Nic dziwnego zatem, że kurorty mają w swojej ofercie baseny. Jak tutaj odnajdzie się ogień? Ogień można ujarzmić. Ciekawą koncepcją jest zamontowanie kominka w pobliżu basenu. Kontrast pomiędzy spokojną i jednostajną taflą błękitnej wody, a żywą intensywnością trzaskających płomieni gwarantuje ciekawy efekt. Nie chodzi tylko o samo przełamanie jednostajności nieruchomej przestrzeni, ale również o walory ognia i światła. Nie od dziś wiadomo, że światło jest niezbędne dla zachowana właściwej kondycji organizmu. Terapia światłem to jeden ze sposobów leczenie depresji i zaburzeń psychicznych. Płomienie i blask kominka mogą zatem pozytywnie wpłynąć na psychikę. Połączenie wody i ognia to zatem relaks i energia w jednym.