Dom i OgródInstalacje

Kominek na lato – funkcje urządzenia w sezonie letnim

Kominki intensywnie użytkowane są w sezonie grzewczym, a więc późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Oczywiście, posiadanie urządzenia, daje możliwość rozpalenia ognia także w innym, dowolnym momencie. Niezależność energetyczna, jaką zapewnia posiadanie kominka, sprawia, że znajduje on coraz więcej zwolenników. Latem zwykle nie ma konieczności eksploatowania urządzenia, chyba, że dla domowników ciepło pochodzące z kominka stanowi jedyną możliwość podgrzania wody. Zatem, jak wykorzystać urządzenie latem i jak przygotować kominek na lato?

Kominek latem pełni funkcję dekoracyjną

Kominek pełni funkcję dekoracyjną niezależnie od występującej pory roku. Zimą gromadzi wokół paleniska wszystkich domowników i tworzy niepowtarzalną, rodzinną atmosferę. Latem, mimo iż wygaszony, dodaje wnętrzu elegancji. Przestrzeń wokół kominka można doskonale zaaranżować, a na obudowie ustawić świeczki czy ramki ze zdjęciami. Oprócz tego doskonale sprawdzają się projekty, w których wnętrze kominka zostaje zapełnione świecącymi kulami, lampkami choinkowymi, świecami czy kompozycjami z udziałem drewnianych elementów.

Kominek na lato – czy płomień zawsze musi oddawać ciepło do pomieszczenia?

Część kominków można rozpalić także w ciepłe, wakacyjne wieczory. Wówczas, dzięki użyciu specjalnej wkładki, urządzenie nie oddaje ciepła a jedynie pełni funkcję dekoracyjną. Wkładka to w rzeczywistości prosty w użyciu, dwuelementowy zestaw, składający się z blaszanej nakładki oraz pojemnika na płyn. Montaż zestawu zajmuje zaledwie 2 minuty.

Podgrzewanie wody latem

Kominki z płaszczem wodnym mogą funkcjonować przez cały rok. Płaszcz wodny jest umieszczony wokół komory spalania, a wewnątrz, jak sama nazwa wskazuje, zawiera wodę. W sezonie grzewczym woda podgrzewa się i dystrybuuje kanałami do innych pomieszczeń, ogrzewając je. Kominek na lato niekoniecznie musi podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania, ale niekiedy zachodzi potrzeba, by dostarczył ciepłą wodę na potrzeby użytkowe. Dzięki temu, że kominki z płaszczem wodnym mogą być wykorzystywane przez cały rok, nieustannie rośnie liczba ich zwolenników.

Kominek na lato – jak zadbać o urządzenie w sezonie letnim?

Jeżeli nie korzystamy z urządzenia w miesiącach wakacyjnych, warto wykorzystać ten czas na przygotowanie kominka do sezonu grzewczego. Koniecznie należy sprawdzić stan przewodu kominowego. Udrożnieniem i czyszczeniem komina powinien zając się kominiarz, który zwykle latem nie realizuje wielu zleceń. Kominek czyścimy samodzielnie i sprawdzamy, czy w palenisku nie ma żadnych uszkodzeń i pęknięć. Kontrolujemy stan uszczelek, szczególnie tych zamontowanych przy drzwiczkach. Przy użyciu specjalnych preparatów czyścimy szybę kominkową. Kominek na lato przygotowujemy również szukając drewna opałowego. Zazwyczaj kupujący otrzymuje informację, jak długo drewno było sezonowane, jednak bezpieczniej jest kupić opał wcześniej i pozwolić, by przez kolejnych kilka miesięcy czekał w idealnych, stworzonych przez nas warunkach.