Kominek
Kominek ozdobą i źródłem ciepła – rodzaje kominków
Kominek może być podstawowym źródłem ciepła w domu. Ogrzewa wówczas wszystkie pomieszczenia oraz wodę użytkową. Może być także źródłem rezerwowym – na wypadek siarczystych mrozów lub awarii ogrzewania miejskiego. Niezależnie od przeznaczenia, zawsze pełni funkcję estetyczną. Jest prawdziwą ozdobą salonu, a niekiedy również innych pomieszczeń.
Jaki rodzaj kominka wybrać?
Najpierw należy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec tego urządzenia. Czy zależy nam przede wszystkim na efektywnym wyglądzie? Czy kominek będzie uruchamiany od czasu do czasu, dla stworzenia klimatu, np. podczas rodzinnych spotkań? A może jego zadaniem będzie ogrzanie wszystkich pomieszczeń? Czy mamy czas na „zabawę” z urządzeniem trudnym w obsłudze? Czy mamy dość miejsca na opał?
Na te i inne pytania należy odpowiedzieć sobie na długo przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu. Budowa kominka powinna być uwzględniona już na etapie projektowania domu, choć oczywiście montuje się kominki także w budynkach starszych.
Obudowa urządzenia, czyli o formach wykończenia kominka
Niemniej ważna od parametrów technicznych urządzenia jest jego obudowa. Kominek ma robić wrażenie. Wymagania współczesnych klientów cały czas rosną, dlatego producenci kominków prześcigają się w aranżacjach, opracowują nowe formy wykończenia.
Oczywiście nie można powiedzieć, że to co było modne kiedyś, nie znajduje sympatii dzisiaj. Są klienci, którzy chcą mieć w domu kominek na wzór starego pieca kaflowego. Są i tacy, którzy cenią obudowy z gołych cegieł czy polnych kamieni. Właściwie nie ma pomysłu, którego nie dałoby się wcielić w życie. Trzeba jednak znaleźć profesjonalnych wykonawców.
Dziś stawia się często na obudowy stylizowane na drewniane. Modne są także gładkie, lśniące fronty wykonane z kamienia naturalnego, np. granitu. Niektórzy klienci zainteresowani są wykonaniem zdobień z kryształków czy złota. W takich przypadkach pomocna okazałaby się jednak pomoc jubilera.
Kominek i jego podstawowe rodzaje
Kominki możemy podzielić na takie z otwartym paleniskiem, jak i kominki z zamykanym wkładem. Otwarte kominki spotyka się jednak coraz rzadziej, ponieważ nie mają dużego potencjału grzewczego i trudno mówić o ich bezpieczeństwie.
Kominek to także wolnostojąca koza, która jest doskonałą alternatywą dla dużego urządzenia o okazałej obudowie. Koza nie zajmuje dużo miejsca a jej instalacja nie wymaga przebudowy całego pomieszczenia.
Oczywiście istnieją także kominki elektryczne, które nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Jest to rozwiązanie bezpieczne, czyste i wygodne, jednak zupełnie inne niż tradycyjny kominek z paleniskiem.