Jak czyścić złotą biżuterię?

Biżuterię wykonuje się z najróżniejszych materiałów, począwszy od metali szlachetnych, poprzez tworzywa sztuczne, skończywszy na skórach i rzemykach naturalnego pochodzenia. Nie da się jednoznacznie określić, jaka biżuteria cieszy się największą popularnością, choć wielu zgodzi się, że na szczególne uznanie zasługują wyroby w klasycznym złotym odcieniu. Biżuteria złota ma wielu zwolenników, a złoty kruszec wciąż uznawany jest za wyjątkowo piękny i wartościowy. Ale jak czyścić złoto, by na długo zachowało pierwotny kolor i blask?

Dlaczego biżuteria złota jest cenniejsza niż srebrna?

Niektórzy lubią zarówno biżuterię złotą, jak i srebrną, inni obwieszają się wyłącznie złotymi błyskotkami, jeszcze inni sięgają jedynie po wyroby ze srebra. W obecnych czasach każdy może ubierać się w dowolny sposób, a rodzaj i ilość noszonej przez niego biżuterii w żaden sposób nie informuje o tym, skąd pochodzi i czym się zajmuje. Tak było w przeszłości – noszenie złotej, bogato zdobionej biżuterii zarezerwowane było dla elit i świadczyło o pozycji społecznej i statusie majątkowym. Dziś nikt nie przywiązuje do tego większej wagi, ale prawdą jest, że pozostało przekonanie o wyższości biżuterii złotej nad srebrną.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Złoto jest synonimem bogactwa, dobrobytu, obfitości. Występuje w wielu przysłowiach, przypowieściach i baśniach. Lśniące złote przedmioty zawsze wyglądają efektownie i nie chodzi tu wyłącznie o biżuterię, ale też złote klamry do pasków i torebek, złote tace i figurki, złote zdobienia na talerzach i filiżankach. Oczywiście w wymienionych przykładach nie zawsze pierwsze skrzypce gra złoty kruszec, bo często są to materiały sztuczne, które tylko wyglądają jak złoto, niemniej złoty kolor zawsze robi ogromne wrażenie.

Zanim przejdziemy do omówienia tematu jak czyścić złoto, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden powód, dla którego biżuteria złota jest cenniejsza niż srebra. Chodzi o występowanie kruszcu w naturze. Złoto występuje znacznie rzadziej niż srebro i jest trudniej dostępne, co zdecydowanie podnosi koszt wydobycia i przetwarzania tego metalu.

Jak czyścić złoto? Kilka słów o próbach złota

Biżuterię złotą możemy podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę rzeczywistą zawartość złotego kruszcu w złotym stopie oraz jego kolor. I tak wyróżniamy złoto próby 999, które zawiera 99,9% czystego złota i złoto próby 333, które zawiera 33,3 % czystego złota. Pomiędzy nimi są jeszcze cztery kolejne próby. Oprócz tego złoto dzielimy na klasyczne (żółte), różowe i białe, co z kolei uzależnione jest od składu domieszek dodawanych do stopu złota. Dobry sklep z biżuterią ma w ofercie złotą biżuterię różnych prób i w różnych odcieniach.

Sposób czyszczenia złotej biżuterii poniekąd uzależniony jest od tego, z jaką próbą złota mamy do czynienia. Złoto najwyższej próby jest najpiękniejsze i najbardziej cenne, ale dość łatwo można je zniszczyć, poza tym szybko ulega czernieniu, dlatego trzeba obchodzić się z nim wyjątkowo ostrożnie. Najlepiej przechowywać złoto w specjalnych woreczkach i szkatułkach, chroniąc je przed wilgocią i działaniem powietrza. Pamiętajmy, by każdą sztukę przechowywać osobno, co zapobiegnie plątaniu łańcuszków i rysowaniu gładkich powierzchni. Złoto najlepiej czyścić przeznaczonymi do tego preparatami, które można nabyć w wielu sklepach z biżuterią. A jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do tego zabrać, lepiej oddać złote przedmioty do profesjonalnego czyszczenia.