Kominki na wymiar: zalety i kilka ważnych informacji

Kominek w domu to doskonałe rozwiązanie, zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i dopełnienie centralnego ogrzewania. W sprzedaży znajdziesz gotowe produkty, wkłady kominkowe oraz kominki na wymiar. Te ostatnie posiadają mnóstwo zalet, którym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej właśnie w tym artykule. Jesteś ciekaw o czym mowa? W takim razie zapraszamy do czytania dalej!

Dlaczego kominki na wymiar stanowią dobrą opcję?

  • Różnorodność – większość firm specjalizujących się w produkcji kominków, chcąc trafić w gusta jak największej liczby klientów, dysponuje mocno rozbudowaną ofertą. Dzięki temu wybór artykułu spełniającego wszystkie kryteria nie stanowi większego problemu. Co więcej, niektórzy dostawcy są w stanie wykonać produkt zgodnie z projektem i wytycznymi otrzymanymi od klienta. Realizacja indywidualnych zamówień jest teraz w cenie i prognozuje się systematyczny wzrost jej popularności.
  • Zróżnicowane wymiary – kominki na wymiar to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają niestandardowych towarów. Stanowią alternatywę dla produktów o ogólnodostępnych rozmiarach. W kwestii ich wykonania panuje niemal pełna dowolność. Mogą być niskie i szerokie, wąskie i wysokie, średniej wielkości itp. Wszystko uzależnione jest od miejsca, w którym mają stanąć oraz wielkości dostępnej powierzchni.
  • Najróżniejsze kształty – pomimo że kominki kojarzą nam się z prostokątnym lub kwadratowym kształtem, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć półokrągłe lub w formie trapezu. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia, z którymi trzeba się liczyć, ale coraz więcej takich nietypowych zamówień znajduje realizację w rzeczywistości. Naturalnie wszystko wymaga dokładnych ustaleń z wykonawcą, jednak dzisiejsze osiągnięcia technologiczne, także z zakresu produkcji, pozwalają na znacznie więcej niż kiedyś.
  • Dopasowanie – montaż kominka powinien zostać zaplanowany jeszcze na etapie budowy domu, jednak nie zawsze się to udaje. Nieraz okazuje się, że podłączenie urządzenia staje się niemożliwe z powodu zbyt małej ilości dostępnej powierzchni lub jej nieregularnego kształtu. Wtedy jedynym wyjściem okazują się kominki na wymiar (ich szeroki wybór znajdziesz na stronie hajduk.eu). Można zaprojektować je tak, by wypełniły wolne miejsce i ładnie wkomponowały się w cały wystrój wnętrza. Decyzję trzeba skonsultować z projektantem i fachowcem, którzy ocenią szansę powodzenia planu.

Kilka istotnych informacji

Poruszając temat kominków na wymiar warto wspomnieć też o paru ważnych kwestiach związanych z ich montażem i użytkowaniem. Nieczęsto się o nich wspomina, dlatego postanowiliśmy to zmienić i z tych najważniejszych utworzyć listę, którą znajdziesz poniżej:

  • Pierwszego rozpalenia ognia można dokonać dopiero 14 dni po zamontowaniu urządzenia. Proces należy powtarzać codziennie, a ogień podtrzymywać przez kilka godzin, żeby samoutwardzanie farby przebiegło prawidłowo.
  • Podczas pierwszych rozpaleń w kominku lepiej nie przebywać zbyt długo w pomieszczeniu, w którym się on znajduje, ponieważ świeża farba pod wpływem ciepła będzie wydzielać drażniące zapachy. Powinno się natomiast intensywnie wietrzyć pokój, aby się go jak najszybciej pozbyć.
  • Kominki na wymiar warto kupić w sprawdzonej firmie, która cieszy się dobrą renomą. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkt jest dobrej jakości, a jego cena będzie obejmować montaż gratis.
  • Plan zainstalowania kominka należy omówić z kominiarzem, który oceni, czy średnica przewodu kominowego, jego wysokość oraz usytuowanie względem połaci dachu są właściwe i umożliwiają bezpieczne podłączenie sprzętu.
  • Duże wkłady kominowe z drzwiami narożnymi wymagają dobrania odpowiedniego rodzaju komina, który zapewni należyty ciąg.