Od czego zależy cena pelletu?

Pellet jest w tej chwili jednym z najchętniej kupowanych paliw grzewczych. Kotły na biomasę cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwe w obsłudze, czyste, poza tym ich zakup może być częściowo finansowany z budżetu państwa. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia również koszt zakupu opału, ponieważ ceny pelletu nie odbiegają znacząco od cen ekogroszku. A skoro jesteśmy przy tym temacie – od czego zależy cena pelletu?

Jak kształtują się ceny pelletu na polskim rynku?

Jeszcze kilka lat temu kotły na biomasę cieszyły się mniejszym zainteresowaniem aniżeli piece na ekogroszek. Były nowością, do której wiele osób podchodziło z rezerwą. Innych odstraszały wysokie ceny kotłów grzewczych, jak i samego opału. Dziś sytuacja uległa zmianie, a pellet na całą zimę można nabyć w cenie zbliżonej do kosztu zakupu węgla typu ekogroszek. Nawet jeśli ekogroszek jest nieco tańszy, inne zalety pelletu sprawiają, że jego popularność cały czas rośnie. Jakie to zalety?

Producent pelletu

Przede wszystkim pellet jest paliwem niezwykle czystym. Nie brudzi, dlatego można go przechowywać w domu i energicznie przesypywać do kotła bez obaw, że w pomieszczeniu uniesie się chmura czarnego kurzu. Właściwie tuż obok kotła można suszyć pranie. Poza tym pellet jest łatwy w transporcie i przechowywaniu za sprawą wygodnych foliowych worków, w które jest pakowany. Bez trudu można układać je jeden na drugim, nie obawiając się, że opał rozsypie się i pobrudzi podłogę. Kolejną kwestią jest łatwość obsługi kotła grzewczego. Właściwie kotły na biomasę mogą pracować przez długi czas niemal bezobsługowo. No i najważniejsza kwestia – ekologia. Pellet jest paliwem ekologicznym, którego spalanie nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu, czego nie można powiedzieć o nawet najlepszym ekogroszku.

Od czego zależy cena pelletu?

Na cenę pelletu wpływa wiele czynników, a najważniejszym jest oczywiście rodzaj paliwa. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu, w tym pellet słonecznikowy, pellet powstały ze słomy oraz pellet drzewny, do którego produkcji wykorzystuje się odpady drzewne. W przydomowych kotłowniach spala się przede wszystkim pellet drzewny, ze szczególnym uwzględnieniem pelletu sosnowego. Odpowiadając na pytanie, od czego zależy cena pelletu, nie sposób nie wspomnieć, że znaczenie ma choćby rodzaj surowca i gatunek drewna.

Cena pelletu a jego wilgotność i kaloryczność

Wpisując w wyszukiwarkę hasło pellet cena, dość szybko przekonamy się, że ceny pelletu drzewnego momentami mocno się od siebie różnią. W dużej mierze wynika to z jakości opału i jego parametrów, takich jak wilgotność, kaloryczność i zawartość popiołu. Jakie parametry uznajemy za wzorcowe? Jeśli nie jesteśmy pewni, sprawdźmy, jakie parametry posiada pellet certyfikowany. Nie trudno domyśleć się, że sprzedawcy, którzy oferują paliwo naprawdę dobrej jakości, będą sprzedawać je w cenach wyższych niż ci, którzy do odpadów drzewnych dodają sztuczne mieszanki, produkują po taniości i chcą sprzedać jak najwięcej, oferując niskie ceny. Pelletu złej jakości zdecydowanie nie warto kupować, bo w ten sposób nie da się zaoszczędzić. Paliwo nie będzie się należycie spalało, dom nie będzie dostatecznie ogrzany, a my bardzo szybko będziemy musieli kupić kolejne worki opału.