Urządzanie salonu – o czym należy pamiętać?

Urządzanie salonu – o czym należy pamiętać?

Urządzanie salonu to nie łatwe wyzwanie gdyż salon to centrum mieszkania, w którym muszą panować dogodne warunki do wypoczynku i przyjmowania gości. Oczywiście, nie dość że powinien być ładny, to dodatkowo funkcjonalny i zaprojektowany tak, by zapewniał wygodę. Nie wiesz jak osiągnąć taki efekt? W tym artykule piszemy o tym, co trzeba mieć na uwadze urządzając pokój dzienny. Zapraszamy!

  1. Ponadczasowość – urządzając salon trzeba mieć na uwadze to, aby pomimo zmieniających się trendów, zawsze wyglądał klasycznie i elegancko. Taki rezultat da się osiągnąć stawiając na sprawdzone rozwiązania i proste formy. Koniecznie trzeba zdecydować się na drewno i zrezygnować ze zbędnych detali, które po czasie mogą trącić tandetą. Oczywiście wygląd salonu musi być utrzymany w takiej samej stylistyce jak pozostałe aranżacje w mieszkaniu, dzięki czemu osiągniemy spójność kompozycji.
  2. Eksponowanie mebli – każdy kto urządza salon musi zastanowić się, który mebel chce najbardziej wyeksponować, tak by przyciągał uwagę przybyłych gości. Wybierając jeden należy postarać się o to, by pozostałe elementy wyposażenia stanowiły dla niego tło, a nie konkurencję. Dlatego też, jeżeli wybieramy kanapę o niecodziennym fasonie lub soczystym kolorze, to zapewnijmy jej towarzystwo mebli o prostym kształcie i stonowanej kolorystyce.
  3. Funkcjonalność – naturalnie salon ma służyć przyjmowaniu gości i wypoczynkowi, niemniej jednak nie można zapominać o tym, że musi to być przestrzeń funkcjonalna. A zatem, konieczne jest takie rozplanowanie ułożenia mebli, by sięganie do nich i ich otwieranie nie stanowiło żadnego problemu. Zadbać trzeba także o odpowiednią ilość miejsca między nimi, aby przemieszczanie się po pokoju nie sprawiało żadnych problemów.
  4. Oświetlenie – salon to powierzchnia użytkowa, w której trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej punktowe. Źródła światła muszą się znaleźć wszędzie tam, gdzie będziemy spędzać najwięcej czasu, a więc w miejscu przeznaczonym do czytania czy picia kawy. Idealne będzie oświetlenie górne, ale w niektórych przypadkach można też postawić na lampy stojące. Nie zapominajmy również o oknach. Ważne, by były duże i odsłonięte, wtedy pokój będzie dostatecznie doświetlony.
  5. Kolorystyka – jak wiadomo ciemne barwy optycznie pomniejszają i nie kojarzą się z przytulnością. Dlatego też chcąc stworzyć przyjemne wnętrze lepiej postawić na stonowaną i dość jasną kolorystykę, którą można przełamać odważnym akcentem kolorystycznym. Co więcej, trzeba pamiętać, że barwy wpływają na nasze samopoczucie, a niektóre z nich, zwłaszcza intensywne i „ostre”, mogą wyraźnie męczyć wzrok, a nawet przytłaczać. W związku z tym lepiej ich unikać lub stosować je bardzo oszczędnie.
  6. Minimalizm – proste wnętrza bez zbędnej ilości mebli czy dodatków wyglądają zdecydowanie lepiej, więc warto ograniczyć ilość przedmiotów umieszczanych w salonie do niezbędnego minimum. Jeśli szafka pod telewizor do niczego nam się nie przyda, to lepiej jej nie kupować, a dwa duże regały lepiej zamienić na jeden. Oszczędność jest w cenie i gwarantuje doskonały efekt.
  7. Dodatki – urządzanie salonu nie może obyć się bez jakże ważnych dodatków , które podkreślają charakter aranżacji i doskonale ją dopełniają. Naturalnie nie wolno przesadzać z ich ilością. Trzy czy cztery mocne detale w zupełnością wystarczą. Jeżeli zaś chodzi o ich rodzaj, to panuje zupełna dowolność.