Wkłady kominkowe – rodzaje, zastosowania, certyfikaty

Wkłady kominkowe mają różnorodne kształty i rozmiary, ale niezależnie od tego, na jakiego typu wkład się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ma odpowiedni certyfikat.

Certyfikaty wkładów kominkowych

W czasie, gdy w całej Unii Europejskiej trwa zagorzała dyskusja na temat zanieczyszczeń powietrza, smogu oraz konieczności wymiany starych pieców na nowe, kupowanie wkładu kominkowego bez certyfikatu nie ma najmniejszego sensu. Dlatego wszyscy ci, którzy są zainteresowani budową kominka, niezależnie od jego typu, powinni przejrzeć ofertę zaufanych producentów i zdecydować się na wkład kominkowy posiadający deklarację zgodności z normą PN-EN 13 229 oraz certyfikat CE. Takie urządzenia mają wysoką jakość, są trwałe i bezpieczne.

Jaką funkcję pełni wkład kominkowy?

Wkłady kominkowe to tak naprawdę nasze kominki, z tym, że niepodłączone do instalacji kominowej ani w żaden sposób nieobudowane. Wkład kominkowy może być umieszczony we wnęce w ścianie albo też ustawiony przy ścianie, w odpowiedniej odległości od komina, a następnie zabudowany. Obudowa może być różna – niekiedy taka sama jak ściana, innym razem wykonana z cegły, marmuru lub granitu, albo kaflowa. Mimo, że wkłady kominkowe są szczelne, do wykonania obudowy nie powinno się używać materiałów łatwopalnych.

Wkłady kominowe mogą być żeliwne lub stalowe. Wkład zawiera palenisko, które jest podłączane do komina. Palenisko znajduje się za szybą, co znacznie podnosi efektywność spalania. Szyba wykonana jest ze szkła żaroodpornego o podwyższonej wytrzymałości. Niektóre kominki posiadają funkcję „czysta szyba”, której celem jest utrzymanie szklanej powłoki w czystości. Nowoczesne wkłady wyposażone są w funkcję dopływu świeżego powietrza oraz regulator ciągu. Część wkładów kominkowych zawiera również płaszcz wodny, dzięki czemu możliwe jest podłączenie urządzenia do instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewanie wody użytkowej.

Gdzie kupić porządnie wykonane wkłady kominkowe?

Decydując się na budowę kominka, powinniśmy wybrać firmę, która nie tylko dostarczy nam wysokiej jakości wkład kominkowy, ale też wykona jego obudowę. Obudowy mogą być klasyczne, nowoczesne, kaflowe – tak naprawdę wszystko zależy od upodobań klienta. Wkłady kominkowe, w których zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne oferuje wiele firm. Wkłady tego producenta są trwałe, bezpieczne, ale też pięknie się prezentują, a korzystanie z nich jest łatwe i przyjemne.