Wkłady kominkowe, jakie wybrać

Wkłady kominkowe są obowiązkowym elementem naszego kominka. Dlatego ważnym czynnikiem jest to, jakie wkłady kominkowe
powinniśmy wybrać, aby cieszyć się długim i kominki producentkomfortowym ciepłem w naszym domu. Funkcjonalność naszego kominka zależy między innymi od odpowiednio dobranego wkładu kominkowego. Na rynku obecnie proponowane i sprzedawane są wkłady kominkowe w następujących technologiach: odlewane z żeliwa orz zbudowane ze stali nierdzewnej z szamotowymi okładzinami. Obie te technologie posiadają plusy jak i minusy. Dowiesz się zaraz o wyżej wymienionych technologiach coś więcej.

Plusy i minusy technologii, z których wyprodukowane są wkłady kominkowe. Pierwszą z nich jest żeliwo, dzięki temu kominek dłużej się nagrzewa ale też długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne odporne są za to na korozję. Stal szybko znowu przekazuje ciepło do otoczenia oraz szybko się ochładza. Stal wykonana w dobrej jakości odporna jest na korozję i zmiany temperatury. Szamot znowu długo ogrzewa pomieszczenie po wygaśnięciu paleniska. Elementy szamotowe niestety szybko pękają. Więcej możesz dowiedzieć się tutaj.

Wkłady kominkowe, zalety i wady stosowania

Wielką zaletą wkładów kominkowych jest nie tylko większa sprawność cieplna ale też to, że kominek zużywa mniej opalu. Im wyższa jest sprawność  tym mniej paliwa potrzeba do ogrzewania z daną mocą. Przy zakupie wkładu kominkowego powinniśmy sugerować się: walorami estetycznymi, ogrzewanie, jeżeli kominek jest źródłem energii powinien być wyposażony w specjalne wkłady kominkowe. Ciepła woda, niektóre kominki pełnią funkcję kotła centralnego ogrzewania. Odpowiednio stosowane wkłady kominkowe minimalizują koszty ogrzewania domu. Opał, który zalecany jest to najczęściej jest to sezonowe drewno twarde z drzew liściastych, takie jak: dąb, buk, akacja, brzoza oraz brykiety z trocin.

Wybór odpowiedniego kominka

Najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy sugerować się podczas wyboru wkładu kominkowego jest przekrój przewodu kominkowego. Nie powinien być on mniejszy niż przekrój wylotu spalin we wkładzie. Wkłady kominkowe powinny być montowane przy ścianach, które wykonane są w materiałów niepalnych. Odpowiednio dobrany kominek stanowi często ciekawy wystrój wnętrza naszego domu. Trzeba pamiętać, że najbardziej wydajnym kominkiem, który daje najwięcej ciepła naszemu domowi jest kominek, który zamontowany jest na środku pomieszczenia.