Pellet drzewny – zalety ogrzewania pellete

Po zakończeniu sezonu grzewczego wiele osób oddycha z ulgą. Nie tylko dlatego, że kończą się obowiązki związane z obsługą urządzeń grzewczych. Mieszkańcy większych miast cieszą się przede wszystkim dlatego, że już nie muszą każdego dnia sprawdzać raportów na temat jakości powietrza ani korzystać z maseczek antysmogowych. Oczywiście to, że przez kilka następnych miesięcy dyskusje na temat smogu nie będą tak zagorzałe nie oznacza, że problem nie powróci w kolejnym sezonie grzewczym. Można go jednak zmniejszyć poprzez wymianę starych kotłów na nowe, np. na kotły na biomasę. Pellet drzewny to paliwo czyste i ekologiczne, dlatego nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.

Ogrzewanie pelletem a ekologia

Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego. Jeżeli mowa o pellecie drzewnym, do jego produkcji wykorzystuje się odpady drzewne (wióry, zrębki), najczęściej pozyskiwane z tartaków. Powinny to być jednak odpady czyste, pozbawione kory, dodatków chemicznych czy jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Skoro pellet powstaje z drewna, jest paliwem zaliczanym do biomasy, czyli grupy paliw, które w całości lub części składają się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa. Do tego pellet jest paliwem odnawialnym.

Co istotne, pellet drzewny w procesie spalania nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla. Z kolei poziom emisji innych szkodliwych substancji jest zredukowany do minimum. Zasadne jest zatem twierdzenie, że wykorzystywanie pelletu jest ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.

pellet drzewny

Pellet drzewny a korzystanie z kotłów na biomasę

Nowoczesne kotły na pellet są niemal bezobsługowe. Wyposażono je w automatyczny podajnik, który sam pobiera odpowiednią ilość granulatu. Od jego pojemności, ale również intensywności ogrzewania zależy, na jak długo wystarczy jeden pojemnik. Należy go uzupełniać w zależności od potrzeb – zwykle raz na kilka dni, a niekiedy nawet kilka tygodni. Oczywiście im lepszej jakości pellet drzewny kupimy (wysokiej jakości pellet zamówisz tutaj), tym mniejsze ryzyko zapychania się podajnika i występowania awarii. Poza tym dobry pellet zawiera niewielką ilość popiołu, zatem opróżnianie popielnika również odbywa się sporadycznie. W tym miejscu warto dodać, że popiół z pelletu drzewnego stanowi drogocenny nawóz i może być wykorzystywany do nawożenia roślin w ogrodzie.

Wygodne przechowywanie i czysta kotłownia

Pellet drzewny pakowany jest w szczelne worki o wadze 15 kg. Worki są bardzo poręczne, ale i czyste, dlatego nie sprawiają trudności ani podczas transportu, ani podczas przechowywania. Granulat w workach można składować w kotłowni (o ile znajduje się tam wystarczająca ilość miejsca) bez obaw o powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń czy też nieprzyjemnego zapachu. Wysokiej jakości pellet pachnie drewnem – także podczas spalania.