Koza czy kominek: porównanie sposobów ogrzewania domu

Pogoda za oknem nie rozpieszcza, więc sezon grzewczy już niedługo rozpocznie się na dobre. Tym, którzy chcą postarać się o dodatkowe źródło ciepła w domu polecamy instalację kominka lub zaopatrzenie się w kozę. Każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, o których poczytacie w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie domu przy pomocy kominka

Tradycyjne kominki zyskują coraz większe grono zwolenników. Ich moc i wydajność jest na tyle duża, że bez problemu można nimi ogrzać cały budynek, trzeba tylko wykonać odpowiednią instalację rozprowadzającą ciepło. Szybko się nagrzewają, ale i równie szybko ochładzają, co może okazać się niewystarczające do ogrzania wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza w czasie zimy. Dlatego też najlepiej zainwestować w kominki akumulacyjne o dużej pojemności cieplnej. Świetnym wyborem będą też kominki z płaszczem wodnym, które przy okazji wytwarzania energii podgrzeją wodę użytkową, znajdującą się w specjalnie przygotowanym zbiorniku. Poza tym korzystając z nich można wyraźnie obniżyć rachunki za ogrzewanie (spalane w kominkach drewno jest zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne niż węgiel).

Niestety kominki są drogie, ciężkie, więc wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża pod ich instalację i zajmują dużo miejsca. Poza tym trzeba je podłączyć do komina, którym będą odprowadzane spaliny, a na to nie każdy może sobie pozwolić (jeżeli projekt domu nie przewidywał wykonania kominka, to prawdopodobnie komin nie został usytuowany w odpowiednim miejscu i nie spełnia podstawowych wymagań technicznych). Co więcej, by mógł sprawnie działać, należy go regularnie czyścić z popiołu i sadzy. Niezbędne jest również magazynowanie opału i wygospodarowanie pod niego odpowiedniej ilości miejsca.

Koza a ogrzewanie domu

Koza to urządzenie grzewcze, które dopiero zyskuje na popularności (dowiedz się więcej na jej temat z portalu muratordom.pl). Nie można jej używać do ogrzewania całego domu ani wody, ponieważ jej konstrukcja, moc i sprawność na to nie pozwalają. Niemniej idealnie sprawdza się jako „dogrzewacz” pokoi i otwartych przestrzeni. Stanowi świetną alternatywę dla kominków, ponieważ można ją umieścić w dowolnie wybranym miejscu, a w razie potrzeby np. w związku ze zmianą aranżacji przenieść. Nie jest ciężka i nie wymaga skomplikowanych prac montażowych. Kosztuje dużo mniej niż kominek i zajmuje małą ilość miejsca, więc idealnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Jej instalacja nie wymaga wzmocnienia podłoża, dlatego można ją zastosować w już istniejących domach. Na sam koniec dodamy jeszcze, że koza może pełnić rolę oryginalnej dekoracji, na którą każdy gość zwróci uwagę.