Kominki – rodzaje i charakterystyka każdego z nich

solidne kominki do każdego wnętrza

Kominki są coraz częściej wybierane przez osoby planujące budowę domu. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów dlatego  przed rozpoczęciem projektowania domu warto zapoznać się z możliwościami każdego z produktów. Oto kilka z nich.

Kominek otwarty raczej zorientowany jest na funkcję dekoracyjną, ponieważ większość energii jest tracona z powodu braku kontroli nad procesem spalania i szybkiego przepływu spalin do komina.

Kominek konwekcyjny to faworyt na rodzimym rynku dzięki wytwarzaniu dużych ilości gorącego powietrza i szybkim ogrzewaniu pomieszczenia, w którym się znajduje. Do komory, w której umieszczony jest wkład, dostaje się powietrze, które przepływając w górę odbiera wytworzone ciepło i wydostaje się przez kratki wylotowe. Wielką zaletą tego typu kominków jest wytwarzanie dużej ilości ciepła w krótkim czasie od rozpalenia.

Kolejnym rodzajem kominków są kominki kumulacyjne, łączące emisję długotrwałego ciepła z eksponowaniem płonącego ognia. Urządzenia te charakteryzują krótkie kanały piecowe oraz nasadowa masa kumulacyjna. Wytworzona w palenisku energia jest, jak sama nazwa kominka wskazuje, kumulowana w masie na wiele godzin i stopniowo oddawana do ogrzewanego pomieszczenia, a spalanie jest gwałtowne i przebiega z wykorzystaniem dużej ilości tlenu.

Kominek kotłowy to natomiast szczególne urządzenie, które odznacza się tym, że część wytworzonej przez niego w procesie spalania energii jest oddawana do wody, co wspomaga system centralnego ogrzewania.

Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety – warto zapoznać się z ich charakterystycznymi cechami, by dobrać kominek najlepszy dla swojego domu.

One Reply to “Kominki – rodzaje i charakterystyka każdego z nich”

  1. Domowe kominki says:

    […] Kominki występują w sprzedaży w kilku rodzajach, więc przed dokonaniem zakupu warto zorientować… oraz mocne i słabe strony. Oczywiście selekcjonowanie produktów musi zostać poprzedzone określeniem własnych potrzeb i oczekiwań. […]

Komentarze są zamknięte.