Kominki pojedyncze

Kominki pojedyncze wciąż najpopularniejsze

Kominek może mieć otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. Jeżeli zależy nam na efekcie wizualnym, znacznie lepszym rozwiązaniem jest kominek otwarty. Wówczas ogień nie tylko ogrzewana pomieszczenie, ale tworzy przyjemną atmosferę, szczególnie w długie, zimowe wieczory. Kominki z otwartymi komorami spalania i pięknymi obudowami to zwykle kominki pojedyncze.

Kominki pojedyncze przede wszystkim do salonu

Najczęściej kominki pojedyncze montowane są w największym pomieszczeniu domu, stanowiącym jego wizytówkę. Mowa oczywiście o salonie. Istnieje możliwość dostosowania wyglądu kominka do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Zwykle kominek montuje się na ścianie głównej bądź w rogu, dzięki czemu obok urządzenia pozostaje wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie niezbędnych akcesoriów, takich jak szufelki, łopatki czy opał. Kominki pojedyncze mogą posiadać skromną, nowoczesną obudowę bądź stylem przypominać kominki portalowe. Różnorakie ozdobniki, półeczki na ramki i bibeloty są elementami pożądanymi przez właścicieli kominków.

Kominki pojedyncze z otwartą komorą spalania a bezpieczeństwo

Niektórzy uważają, że kominki z otwartą komorą spalania są jedną z częstszych przyczyn pożaru. To oczywiście nieprawda, pod warunkiem, że kominek użytkowany jest zgodnie z zaleceniami producenta. Ogień powinien palić się równo i spokojnie, tymczasem część posiadaczy kominków próbuje oszczędzać opał i kombinuje z siłą spalania, wywołując kopcenie i powstawanie sadzy. Bardzo nierozsądnym działaniem jest również używanie opału nieprzeznaczonego do kominków. Pamiętajmy, że w kominku palimy drewnem i to nie byle jakim. Najlepsze jest drewno pochodzące z drzew liściastych, suche, wolne od zabrudzeń i chorób, długo sezonowane. Opał wniesiony do pomieszczenia powinien być odizolowany od paleniska. Kolejną ważną kwestią jest częste wykonywanie przeglądów kominiarskich (chodzi głównie o komin i przewody kominowe) oraz natychmiastowe usuwanie ewentualnych usterek. Oczywiście usterki powinni naprawiać wykwalifikowani fachowcy. Działanie na własną rękę może być niebezpieczne.