Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety

Kominek może być dodatkowym (rezerwowym) źródłem ciepła w domu. Wówczas użytkowany jest od czasu do czasu, głównie ze względów estetycznych, pomagając się zrelaksować w długie, zimowe wieczory. Zdarza się jednak, że kominek jest głównym źródłem ciepła i wówczas domownicy muszą zdecydować, czy inwestują w urządzenie z systemem dystrybucji gorącego powietrza, czy też w kominek z płaszczem wodnym.

Wkład zasilający instalację centralnego ogrzewania

Kominek z płaszczemKominek wyposażony we wkład z płaszczem wodnym ogrzewa nie tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje. Zasila całą instalację centralnego ogrzewania, a zatem oddaje ciepło do grzejników zainstalowanych w innych pomieszczeniach. Ponadto ogrzewa wodę użytkową, wykorzystywaną m.in. do zmywania czy kąpieli. Urządzenie to pełni zatem ważną funkcję, gdyż ma duży wpływ na komfort domowników.

Kominek z płaszczem wodnym – zalety rozwiązania

Prawidłowo dobrany i zamontowany wkład z płaszczem wodnym (dobrej jakości wkłady kominkowe zamówisz na tej stronie) pozwala na komfortowe ogrzanie domu i wody użytkowej – to niewątpliwie jego największa zaleta. Część osób decyduje się na wyposażenie instalacji w tzw. bufor ciepła, czyli kilkuset litrowy zasobnik wody grzewczej. To rozwiązanie ma dodatkowe zalety, tj. magazynuje nadmiarowe (w danej chwili) ciepło, co pozwala na efektywne palenie w kominku oraz uzyskanie równego płomienia, co z kolei przekłada się na efektowny wygląd i czystość szyby kominkowej. Taki bufor zapewni ogrzewanie domu czy wody jeszcze przez kilka kolejnych godzin po wygaśnięciu ognia.

Kominek z płaszczem wodnym – wady rozwiązania

Kominki wyposażone we wkład z płaszczem wodnym niestety są wrażliwe na przerwy w dostawie energii elektrycznej, zwłaszcza długie przerwy. Jeżeli stanie pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji centralnego ogrzewania, nie trudno się domyśleć, że po pewnym czasie w domu zrobi się zimno. Poza tym może dojść do zagotowania wody w płaszczu wodnym, co z kolei może mieć groźne następstwa nie tylko dla samej instalacji, ale też osób przebywających w domu.

Jak zapobiec takiej sytuacji? Przede wszystkim instalacja musi być wyposażona w zawory bezpieczeństwa i systemy schładzające, a także w zasilacz awaryjny. Zasilacz ten pozwoli na zasilanie pomp i automatyki przynajmniej przez czas potrzebny do wypalenia jednej porcji załadowanego drewna.

Poprawny montaż kominka z płaszczem wodnym wymaga wiedzy i umiejętności. Tego zadania nie należy powierzać pierwszej lepszej firmie instalatorskiej. Wykonaniem instalacji musi zająć się osoba znająca się na rzeczy, kompetentna i doświadczona, która weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowy montaż urządzenia. Znalezienie takiego instalatora w najbliższej okolicy może być kłopotliwe.