Kominek z płaszczem wodnym – najważniejsze informacje dotyczące produktów

Kominek w domu to świetne rozwiązanie, bo nie dość, że poprawi estetykę wnętrza, w którym się znajdzie, to dodatkowo zapewni odpowiednią ilość ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Na rynku pełno jest różnego rodzaju produktów, ale ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się kominek z płaszczem wodnym. Montowany jest przeważnie w nowych domach, wznoszonych przy zastosowaniu innowacyjnych technologii, które pomagają zatrzymać ciepło w budynku na dłużej. Z racji tego, postanowiliśmy poświęcić mu osobny wpis i podać najważniejsze informacje dotyczące jego budowy, instalacji, eksploatacji itp.

 

Kilka informacji podstawowych

Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie, którym spokojnie można ogrzać dom o powierzchni nawet 350 m2. Pozwala na spore oszczędności, pomimo że koszt jego montażu jest dość wysoki. Drewno jest dość tanim i łatwo dostępnym paliwem, co automatycznie przekłada się na niższe koszty jego eksploatacji. Świetnie funkcjonuje samodzielnie, ale najlepiej stosować go w połączeniu z kotłem elektrycznym, gazowym lub olejowym, z tego względu, że w rurkach całej instalacji znajduje się woda, która w razie spadku temperatury i nieogrzewania domu np. podczas pobytu na kilkudniowym wyjeździe może zamarznąć i ją uszkodzić.

Niestety ogrzewanie domu tylko i wyłącznie przy pomocy kominka wymaga regularnego dokładania opału w celu podtrzymania temperatury (np. 2-3 razy na dobę), ale identycznie jest w przypadku korzystania ze zwykłego pieca węglowego bez podajnika. Niemniej jednak jego niekwestionowanym plusem jest to, że pozwala na jednoczesne ogrzewanie domu i wody użytkowej, która magazynowana jest w specjalnym zbiorniku. Oczywiście kupując wkład kominkowy trzeba zwrócić uwagę na jego moc i materiały, z których został wykonany.

 

Budowa kominka z płaszczem wodnym

Tym, co najbardziej charakterystyczne w budowie kominka z płaszczem wodnym jest jego korpus. Znajdują się w nim podwójne ścianki, pomiędzy którymi obecna jest woda odbierająca ciepło ze ścianek kominka i przekazująca je do dalszej części instalacji. W niektórych urządzeniach można znaleźć jeszcze dodatkowe elementy składowe w górnej części korpusu, przez które również przepływa woda, co zwiększa wydajność jego pracy. W znacznej większości z nich pojawia się także wężownica, dzięki której możliwe staje się ogrzewanie wody użytkowej.

 

O czym trzeba pamiętać przed montażem?

Montaż kominka z płaszczem wodnym najlepiej zaplanować już w fazie projektowej i na etapie budowania domu, tak by wszystkie rurki zostały pochowane w ścianach. Poza tym trzeba zadbać o to, by przewód komina miał średnicę nie mniejszą niż 18-20 cm, a jego wysokość mieściła się pomiędzy 4-6 metrów. Poza tym powinien on zostać wzniesiony z betonowych elementów systemowych lub cegły w połączeniu ze specjalnym wkładem z żaroodpornej blachy. Kolejne kwestie, o które należy zadbać to zaopatrzenie się w zestaw wymiennikowo-pompowy, który jest niezbędny, gdy chcemy podłączyć kominek do pieca, wykonanie dwóch rur przyłączeniowych, doprowadzenie do kominka rury z zimną wodą oraz odprowadzenie z niego do kanalizacji przegrzanej wody.

Dodatkowo trzeba zadbać o to, by w pobliżu urządzenia grzewczego znalazło się gniazdko elektryczne, do którego podłączymy sterowniki oraz pompę C.O. Ponadto osoby, które chcą zainstalować w domu kominek z płaszczem wodnym muszą doprowadzić do pomieszczenia z zewnątrz świeże powietrze. W tym celu konieczne jest wykonanie w pobliżu komina kanałów lub kratek wentylacyjnych oraz przepustnicy, która będzie regulowała dopływ powietrza do komory spalania.

Podkreślić trzeba również, że kominek z płaszczem wodnym jest urządzeniem stworzonym do samodzielnej pracy, a zatem żeby mógł współpracować z piecem w instalacji zamkniętej niezbędne jest wykonanie dwóch instalacji z wymiennikiem ciepła. Wtedy w instalacji, w której pojawia się piec i grzejniki konieczne jest zamontowanie naczynia wzbiorczego, a w kominku naczynia otwartego, które zapobiegnie wzrostowi ciśnienia, które mogłoby doprowadzić do awarii całej instalacji.

Eksploatacja kominka z płaszczem wodnym

Aby kominek z płaszczem wodnym działał niezawodnie trzeba stosować się do pewnych zasad eksploatacyjnych, które mu to zapewnią. Przede wszystkim do palenia należy używać drewna, brykietu lub węgla brunatnego. Bardzo ważne jest to, by było to drewno liściaste i dość twarde. Poza tym musi być suche i leżakowane ok. 2 lat. Trzeba go używać ze względu na to, że podczas spalania wytwarza mniejsze ilości dymu i sadzy, więc kominek lepiej działa i łatwiej utrzymać go w czystości. Ponadto należy przestrzegać regularnego czyszczenia kominka i usuwać wszystkie pozostałości po spalonym opale z komory spalania, popielnika, rusztu oraz szyby. Ponadto raz w roku należy sprawdzić stan techniczny przewodów kominowych, czopucha oraz płomienic i skrupulatnie je przeczyścić.