Kominek narożny

Kominek narożny, klasyczny czy piec wolnostojący?

Nowoczesne domy pełne są pomieszczeń, o których niegdyś zapominano, albo też ich budowę uważano za fanaberię. Dziś osobna garderoba, pralnia, suszarnia, siłownia czy łazienka w każdej sypialni nikogo nie dziwią. Nie dziwi też budowa kominka. Miejsce na kominek należy wyszczególnić już na etapie projektowania domu. Czasu na wybór konkretnego urządzenia będzie jeszcze sporo, ale warto przynajmniej wiedzieć, czy w pomieszczeniu stanie kominek narożny, klasyczny czy też piec wolnostojący.

Co warto sprawdzić przed zakupem urządzenia?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego kominka, musimy się zastanowić jakie będzie pełnił w domu funkcje. Być może będzie jedynie ozdobą, dużym elementem dekoracyjnym, który ma podkreślić charakter najważniejszego w domu wnętrza. Kominek może być używany okazyjnie w zimowe wieczory i tak właśnie wykorzystuje go większość polskich rodzin. Są jednak i takie domostwa, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła – ogrzewa wszystkie pomieszczenia, a niekiedy także wodę użytkową.

Lokalizacja kominka – piętro czy parter

Kotłownia umiejscowiona jest zawsze na parterze domu. Podobnie jest z kominkiem – nie musi, ale zazwyczaj stoi na parterze. Dzieje się tak miedzy innymi dlatego, że to właśnie na parterze znajduje się salon, a piętro domu zwykle przeznacza się na sypialnie. Poza tym, jeśli kominek stoi na dole, nie ma potrzeby wnoszenia opału po schodach, co może być mocno kłopotliwe.

Kolejną kwestią jest nośność stropu. Nie ma znaczenia czy budujemy kominek narożny czy klasyczny – masywny wkład kominkowy w połączeniu z ciężką, kamienną obudową ważą naprawdę sporo. Z tego powodu raczej unika się budowy kominka na piętrze.

Kominek narożny, klasyczny czy piec wolnostojący?

Kominki każdego typu (kominek narożny, klasyczny, nowoczesny) kupujemy wyłącznie od sprawdzonych producentów. Oferta jest naprawdę szeroka. Wkłady mają różne parametry techniczne i użytkowe, ale również rozmaite rozmiary. Śmiało możemy przebierać wśród wkładów żeliwnych i stalowych, wybierać drzwiczki złożone z jednej, dwóch lub nawet trzech szyb.

Wybierając kominki klasyczne musimy liczyć się z tym, że zabiorą sporo miejsca. Zazwyczaj umieszcza się je pośrodku centralnej ściany w salonie. Dlatego też nie nadają się do mniejszych pomieszczeń. Piece wolnostojące są znacznie mniejsze (nie posiadają rozbudowanej obudowy), ale również nie mogą stać po środku małego pokoju, bo będzie to wyjątkowo niepraktyczne. Co w takiej sytuacji? Doskonałym rozwiązaniem jest kominek narożny, który stojąc w rogu pokoju nie zabiera cennego miejsca, ani też nie utrudnia domownikom funkcjonowania.